Gündem
15.03.2011 - 12:55 | Son Güncelleme: 15.03.2011-12:56

'İşkenceyle ölüm' davasında başkomiser tahliye edildi

Sitene Ekle

Serpil KIRKESER - İSTANBUL DHA

Bir gasp çetesine yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan Murat Konuş'un işkence sonucu ölümüne neden oldukları iddia edilen 1'i başkomiser 7 polis'in yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti 11 aydır tutuklu bulunan sanık başkomiser Oktay Kapsız'ın tahliyesine karar verdi. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Oktay Kapsız, tutuksuz sanıklar Ramazan Adıgüzel, Abdülcelil Karadağ, Murat Ertürk, Osman Ölker, Yalçın Beşikçi, Gürbüz Kurnaz ve sanık avukatları katıldı.

"ADLİ TIP GENEL KURULU'NDAN TEKRAR RAPOR ALINSIN"

Cumhuriyet Savcısı Orhan Erbay, Murat Konuş'un ölümüne ilişkin mahkemeye Adli Tıp Kurumu tarafından 2 ayrı raporun gönderildiğini hatırlattı. Savcı Erbay, mahkemeye gönderilen ilk raporda, maktüle yumruk veya tekme sonucu ile maktülün başını duvara vurması, kendi kendine yumruk atması, oturduğu sandalyeden düşmesi, başını sehpaya ya da sert zemine çarpması gibi eylemlerin bir kaçının maktülün ölümüne etki edebileceğinin belirtildiğini ifade etti. İkinci raporda ise düşerken başını sert bir zemine çarması sonucu ölümün gerçekleşebileceğinin ifade edildiğini söyledi. İki rapor arasında çelişki olduğunu belirten savcı Erbay, maktülün kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Adli Tıp Genel Kurulu'ndan tekrar rapor alınmasını talep etti. Savcı Erbay, sanık Oktay Kapsız'ın tutuklu kaldığı süre ve suç vasfının değişme ihtimalinin dikkate alınarak tahliyesine karar verilmesini istedi.

KAPSIZ TAHLİYE EDİLDİ

Delillerin toplanmış olması ve atılı suçun vasıf değiştirme ihtimalini gözönünde bulunduran mahkeme heyeti, Oktay Kapsız'ın tahliyesine karar verdi. Raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesi için Adli Tıp Genel Kurulu'ndan rapor alınmasına karar veren mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. Murat Konuş isimli şahsın, "işkence sonucu ölümüne neden olmak" suçundan 1'i başkomiser, 7 polisin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

 


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Korkma Kalbim" şarkısını verilen sanatçı çiftlerinden hangisi söylemiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi uzakdoğu kökenli bir dövüş sporu değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX