18.04.2008 - 00:31 | Son Güncelleme: 18.04.2008-0:31 A-A+

‘Kaos ve kelebek etkisi’ babasını kaybettiWASHINGTON AA

‘Kaos ve kelebek etkisi’ babasını kaybetti

“Kaos ve Kelebek etkisi” teorisinin babası olarak gösterilen Amerikalı bilim adamı Edward Lorenz hayata gözlerini yumdu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), kanser tedavisi gören 90 yaşındaki bilim adamının, Cambridge’teki evinde önceki gün öldüğünü açıkladı.
Lorenz, 1963 yılında MIT’te meteorolog olarak çalışırken, bir sistemin başlangıç verilerindeki ufacık değişikliklerin bile, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabileceğini öngörmüş ve bunu örneklendirmek için 1972’de sunduğu bir çalışmada, bir kelebeğin Amazon ormanlarında kanat çırpmasının Avrupa’da fırtına kopmasına sebep olabileceği ifadesini kullanmıştı.
Lorenz, sadece üç değişkenle kaos ortamı doğabileceğini keşfetmiş ve daha 19. yüzyılda Fransız matematikçisi Henri Poincare’nin fikir olarak ortaya attığı çok basit bir sistemde çok karmaşık bir dinamiğin ortaya çıkabileceğini kanıtlamıştı.
Lorenz’in teorisi ve buluşları, sadece matematik alanında değil, biyoloji, fizik ve sosyal bilimler alanında da yeni bir araştırma alanının doğmasına vesile olmuştu.

Teorinin temel önermeleri
 Düzen düzensizliği yaratır.
 Düzensizliğin içinde de düzen vardır.
 Düzen düzensizlikten doğar.
 Yeni düzende uzlaşma ve bağlılık, değişimin ardından çok kısa süreli olarak kendini gösterir.
 Ulaşılan yeni düzen, kendiliğinden örgütlenen bir süreç vasıtasıyla kestirilemez bir yöne doğru gelişir.

Etiketlerbiyoloji
Bilgi YarışmasıKokoreç üzerine şarkı yapan sanatçımız hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.