Siyaset
23.05.2011 - 09:31 | Son Güncelleme: 23.05.2011-10:32

'Kasetler siyasi tecavüz'

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Doğu Ergil, genel seçimler öncesi istifa etmelerine neden olan MHP’li parti yöneticilerinin kaset görüntülerinin yasal olmayan yollarla kamuoyuna yansımasını, "Siyasi tecavüz" olarak yorumladı.

Sitene Ekle

ANKA

 Ergil, "Aynı yöntemle CHP değiştirildi, şimdi MHP değiştirilmek isteniyor. Bu bir iktidar mücadelesidir. Ahlak dışı, yasal olmayan siyasi bir tecavüzdür. Seçmenin karşısına projelerle çıkılmıyor. Bu durum ne toplumun ne de seçmenin tercihlerini önemsiyor. Bu siyaset dışı bir tecavüzdür" dedi.

ANKA’ya konuşan Ergil, son istifalardan önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, "İstifa olmayacağını, kararı halkın tercihlerine bırakacaklarına" yönelik sözlerini hatırlatarak, "Ben bu kararı stratejik bir karar olarak değerlendirdim. Ancak, söz konusu görüntülerin partiye zarar vereceği endişesi yaşanmış olacak" dedi.İstifa eden MHP yöneticilerinin bu kararlarının bireysel olduğunu ve tedbir anlamı taşıdığını kaydeden Ergil, "Eğer bu kişiler istifa etmeselerdi; o zaman halk, ‘Bu nasıl bir parti’ sorgulaması yapabilirdi. Dolayısıyla partiye zarar vermemek için bu kişiler istifa etmiştir" diye konuştu.

Siyasette bir değişimin istendiğine dikkat çeken Doğu Ergil, CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile başlayan süreci hatırlattı. Aynı durumun şimdi MHP’de yaşandığını ya da yaşatılmaya çalışıldığının altını çizen Ergil, yaşananları "iktidar mücadelesi" olarak yorumladı.

Söz konusu gelişmelerin MHP’nin dışında yani parti içinde değil partinin dışında yaşandığını kaydeden Ergil, "Müstehcen içerikli kasetlerin seçmen tabanında çok etkili olmayacağını düşünüyorum. Ancak toplumda bu kasetler ‘ahlaksız yöntemle siyasi bir mühendisle yapıldığı da’ sorgulanacaktır" dedi.

Öte yandan CHP’de olduğu gibi MHP kadrolarının da değiştirilmesinin istendiğini vurgulayan Ergil, "Aynı yöntemle CHP değiştirildi, şimdi MHP değiştirilmek isteniyor. Bu bir iktidar mücadelesidir. Ahlak dışı, yasal olmayan siyasi bir tecavüzdür. Seçmenin karşısına projelerle çıkılmıyor. Bu durum ne toplumun ne de seçmenin tercihlerini önemsiyor. Bu siyaset dışı bir tecavüzdür" dedi.


Etiketler:
Bilgi Yarışması2000 yılında Ağrı Dağı tırmanışında düşerek ölen dağcımız kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX