Gündem
27.04.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 27.04.2011-2:30

‘Kaymakamı görevden alın’

Diyarbakır Kocaköy’de Dr. Bahar Tekin’in Kaymakam Muhammed Gürbüz tarafından tartaklandığı iddiasıyla ilgili olarak toplanan 200 kişilik bir grup, kaymakama haksızlık yapıldığını savundu. Tabip Odası, kaymakamın görevden alınması gerektiğini belirtti

Sitene Ekle

FERİT ASLAN-MEHMET TÜRK Diyarbakır DHA

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde Dr. Bahar Tekin’in, yatalak bir hastanın evine gitmediği için Kaymakam Muhammed Gürbüz tarafından tartaklandığı iddiasıyla ilgili olarak dün kaymakamlık önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, Kaymakam Gürbüz’e haksızlık yapıldığını savundu. Toplananlar arasında birçok köy muhtarı da vardı. Daha sonra sağlık ocağı önünde, aralarında öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi Kaymakam Gürbüz’e destek verdi.
Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Naci Akdemir’in kardeşi Avni Akdemir, yaşananlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Felçli olan babam, ürenin kana karışmasından dolayı komaya girmiş ve doktor aranmıştır. Ancak yatalak hasta olması önemsenmemiş, ilçe sağlık ocağında görevli nöbetçi doktor yasal sorumluluklarını ileri sürerek, hastaya bakmamıştır. Hasta ailesinin il merkezine, Lice’ye varan fakat karşılık bulamayan imdat çığlıkları üzerine, kaymakamın ve sağlık grup başkanının çağrıları da fayda vermemiş, hastayla ilgilenilmemiştir. Kaymakam bizzat doktorun yanına giderek hastaya müdahale etmesi gerektiğini söylemiş, doktorun tepkisiyle karşılaşmıştır.” Kalabalık, alkışla tepkisini gösterdikten sonra dağıldı. Kaymakam Muhammed Gürbüz bu sırada makamından çıkmadı.

İki bakanlık soruşturacak
Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Şemsettin Koç, Kocaköy Kaymakamı Muhammed Gürbüz’ün bir kadın doktoru hastanın evine gitmediği için darp ettiği iddiasıyla ilgili olarak, “Şiddeti uygulayanların yaptığı eylem yanına kâr kalırsa şiddet devam edecek. Vali bey de kaymakamın görevden alınması gerektiğini ifade etti” dedi. İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı olaya el koyarken, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da hem kaymakam hem de doktorun birbirlerinden şikâyetçi olması nedeniyle olayın adli boyutunun sürdüğünü söyledi. Vali Toprak, İçişleri Bakanlığı’ndan bir müfettişin Diyarbakır’da olayı Kaymakam Gürbüz açısından soruşturmaya başladığını söyledi. Dr. Bahar Tekin’in açığa alındığı iddialarının doğru olmadığını söyleyen Vali Toprak, “Sağlık Bakanlığı’ndan da bir müfettiş gelerek doktor hanım ile ilgili boyutunu soruşturacak” dedi. Sağlık Bakanlığı açıklamasında Bakan Recep Akdağ’ın Dr. Bahar Tekin’i arayarak olayın takipçisi olacağını söylediği belirtildi.   

 


‘Grev süreci gündeme alınacak’
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, “Başta Diyarbakır Kocaköy olmak üzere bizleri tatmin eden adımlar atılmadığı takdirde öncelikle şiddet başlığında Türkiye çapında bir etkinlik ve takiben grev süreci gündeme alınacaktır” dedi. Bilaloğlu, “Aldığımız bilgiye göre meslektaşımız açığa alınmış. Hangi gerekçeyle? Korumaları yanında olan kaymakamı dövmekten mi? Pazar günü acil sorumluluğu olan görev yerini kaymakam buyruğuyla terk etmedi diye mi? ” diye konuştu.
ANKARA AA


Etiketler:
Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Haluk Bilginer hangi dizide rol almamıştır?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX