Gündem
04.09.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 04.09.2013-2:30

‘Kelebeğin Rüyası’ Oscar aday adayı

2014’te 86.’sı düzenlenecek Oscar Ödülleri’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Türkiye’yi Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğini yaptığı “Kelebeğin Rüyası” temsil edecek...

Sitene Ekle

Önümüzdeki yıl 2 Mart tarihinde 86.’sı düzenlenecek Oscar Ödülleri’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Türkiye’yi temsil edecek film, Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği “Kelebeğin Rüyası” oldu. Ali Atlıhan (Sinema Genel Müdür Yardımcısı), İsmail Güneş (Sinebir), Semih Kaplanoğlu (Setem), Ercan Kesal (SenaristBir), Kurtuluş Özgen (BSB), Nilüfer Açıkalın (Biroy), R.Yılmaz Atadeniz (Sesam), Sevil Demirci (Seyap), Mehmet Altıoklar (Fiyab), Murat Tokat (Tesiyap), Melis Behlil (Siyad), Reis Çelik (Filmyön) ve Mustafa Kuşçu’dan (Sinesen)oluşan, sinema ile ilgili meslek örgütlerinin temsilcilerinin yer aldığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, oy çokluğuyla “Kelebeğin Rüyası”nı Türkiye’nin Oscar aday adayı olarak belirledi.
Adaylık için 6 film başvurdu
Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’na bu yıl Oscar aday adaylığı için, “Tepenin Ardı”, “Hayat Boyu”, “Meryem”, “Kelebeğin Rüyası”, “Köksüz” ve “Eve Dönüş” adlı filmler başvurdu. Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Aslı Özge’nin yönettiği “Hayat Boyu”nun yapımcısının değerlendirme dışı kalma talebine ilişkin başvurusu, Deniz Akçay’ın geçtiğimiz hafta Venedik Film Festivali’nde gösterilen filmi “Köksüz”ün ise henüz vizyona girmemiş olması ve yapımcısının “Oscar için seçildiği takdirde vizyona gireceğini belirtmesi” nedeniyle, nihai değerlendirmeye alınmadığı belirtildi.
‘Üç Maymun’ da adaydı
Oscar Ödülleri’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine her sene yaklaşık 70 ülkeden başvuru yapılıyor. Akademi bünyesinde yer alan Yabancı Filmlerden Sorumlu Komite, Oscar adaylıklarının açıklanmasından bir hafta önce, dokuz filmlik bir uzun liste yayımlıyor, Oscar adaylıkları açıklanırken listedeki film sayısı beşe iniyor. Türkiye’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar adaylığına en çok yaklaştığı tarih, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı “Üç Maymun” filminin dokuz filmlik uzun listede yer aldığı 2009 yılıydı. n Kültür Sanat Servisi
 


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Korkma Kalbim" şarkısını verilen sanatçı çiftlerinden hangisi söylemiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.