'Kenan Işık iyileşti mi?' heyecanının düşündürdükleri

'Kim Milyoner Olmak İster' yarışmasının sunucusu olarak tüm Türkiye'nin gönlünü fetheden Kenan Işık'tan iyi haberler duymak istiyoruz. Tıpkı efsanevi Formula 1 pilotu Michael Schumacher gibi... Ama bir türlü iyi haber gelmiyor. Son yayılan 'İyileşti' iddiası da ne yazık ki doğru çıkmadı, "Aaa, başka biriymiş, Işık'a çok benziyormuş" diyerek konu şipşak kapatıldı... Müthiş!

'Kenan Işık iyileşti mi?' heyecanının düşündürdükleri

"Kenan Işık iyileşti mi?"

"Kenan Işık iyileşti mi?"

Karizmatik duruşu ve ses tonuyla birçok kişinin beğenisini, takdirini kazanmayı başaran usta oyuncu Kenan Işık, 4 yıl önce spor salonundaki saunadan çıkarken ayağının kayması sonucu düştü. Ne yazık ki o günden beri bitkisel hayatta yaşam mücadelesi veriyor.

Dönem dönem "Kenan Işık iyileşti mi?" diye merak ediyor, usta ismin son durumu hakkında bilgi edinmeye çalışıyoruz.

Tıpkı Münir Özkul gibi

Tıpkı Münir Özkul gibi

Bilgi sahibi olmak için de doğal olarak Google'a başvuruyoruz. Sonra fısıltılar bir anda sosyal medyada yayılmaya başlayınca gündem tak diye belirlenmiş oluyor. Bakınız; 'Kenan Işık iyileşti' iddiası!..

Tıpkı Münir Özkul'un hayatını kaybetmesi gibi.

5 Ocak 2018'de hayatını kaybeden Münir Özkul ne yazık ki sosyal medya trolleri tarafından yüzlerce kez 'öldürülmüştü'... Ne acı!

Dezenformasyon sıkıntısı

Dezenformasyon sıkıntısı

İnternetle beraber bilgi erişimine kolaylık da geldi; bilgi kirliliği, yani dezenformasyon da... Haberden ziyade anlık kotarmalar, tıklanmalar, kâr ve rant elde etmeler çıktı.

Evet, eskiye nazaran daha eleştirel, daha çok sesli platformlar da doğdu. Ama beraberinde ne yazık ki son derece garip haberlerin garip hızla yayıldığı bir mecrayla da karşı karşıya kaldık.

Neyi kanıtladı?

Neyi kanıtladı?

Dün yaşanan "Kenan Işık iyileşti" heyecanı ve hayal kırıklığı neyi kanıtladı?

1- Kenan Işık'ın iyileşmesinden öylesine ümidimizi kaybetmişiz ki "Kesin yalan o haber, tık almak için yapıyorlar" dedik. Bu da inandırıcılık problemini ortaya koydu.

2- Kenan Işık'ın iyileşmesinden ziyade aslında ne zaman hayatını kaybedeceğini daha çok merak ediyoruz. Bu da ne kadar negatif düşüncelere sahip olduğumuzu kanıtlıyor.

"İlk ben demiştim" yarışı

"İlk ben demiştim" yarışı

Dijital dünyada 'ilk ben demiştim'ler, 'ilk ben yazmıştım'lar, hızlı olmak ve refleks göstermeler değerli. Ancak dezenformasyon nedeniyle hiçbir isim aslında o kadar da marka değil. Öncelikle bunu kabul etmek lazım.

Bugün varsınız, yarın yoksunuz. Popüler olma hızınız da gündemden düşme hızınız da yüksek. Tıpkı haberleri tüketme hızımız gibi!

Masum değiliz, hiçbirimiz...

Masum değiliz, hiçbirimiz...

"Tüketim toplumuna dönüştük" diye boşuna denilmiyor. Haberi tüketme hızımız, yemeği yeme süremiz... Her şeyimiz fazla hızlı ve yüzeysel. Hiçbir şeye gereken değeri, önemi vermiyoruz.

Ve eğri oturalım, doğru konuşalım: Kenan Işık'ın iyileşeceğine inanmadığımız gibi daha çok ölümünü duyurma ve sonra "Zaten bekleniyordu" demenin peşindeyiz.

Bunu hepimiz yapıyor, kimse inkâr etmesin. Masum değiliz, hatta masum olmadığımız gibi teknolojinin, çağın gerektirdiği hızın kölesiyiz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak