29.01.2017 02:30 | Son Güncelleme:
HABER MERKEZİ

‘Kilimli’ önlem!

Kar yağışı yurt genelinde etkisini sürdürürken, Sivas’ta besiciler hayvanlarını soğuktan korumak için kilim kullanıyor. Sağlık ekipleri ise hastalara ulaşırken zorlu mücadele veriyor

Kar yağışı yurt genelinde etkisini sürdürüyor. Bolu’da kent merkezinde kal kalınlığı 15 santimetreye yükselirken, Kartalkaya tesisleri de yoğun ilgi görüyor. Kar nedeniyle hastalara ulaşmakta güçlü çeken sağlık ekipleri ise zorlu mücadeleler veriyor. Yurt genelinde etkili olan kar yağışı ve buzlanmanın neden olduğu kazalarda 10 kişi öldü, 72 kişi yaralandı.  İşte yurttan kış manzaraları...BOLU: 4 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı, TEM otoyolunun Yumrukaya, Abant Kavşağı, Bolu Dağı Tüneli ve viyadükleri bölgesi ile D-100 karayolunun Yumrukaya, Abant, Bakacak, Karanlıkdere ve Seymenler mevkisinde etkili oluyor.

Sürücüler, etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle dün de güçlükle ilerleyebildi. Kent merkezinde de kar kalınlığı 15 santimetreye yaklaştı. Köroğlu Dağları’nın zirvesindeki Kartalkaya İSE sömestir tatili ile birlikte yoğun ilgi görüyor. Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Kartalkaya’daki oteller yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.

Bisikletle küreme

İZMİT: 90 haneli Nebihocalar Köyü’nde kar yağışı etkili olurken, köy muhtarı Beytullah Tekerli, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı kar bıçağını traktörünün önüne bağlayarak köy yollarını kaplayan karları temizledi. Dayısı Beytullah Tekerli’ye özenen 9 yaşındaki Mesut Uzun da, bisikletine monte ettiği tahtadan kar bıçağı ile yoldaki karları küredi.

SİVAS: Şarkışla ilçesinde kurulan Şarkışla Canlı Hayvan Pazarı’nda, hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düşmesi nedeniyle durgunluk yaşanıyor. Besiciler, hayvanları soğuktan korumak için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Pazardaki hayvanlar, soğuk havadan üzerilerine battaniye, çadır, kilim ve kaban örtülerek korunmaya çalışılıyor.

KARS: Merkeze bağlı Küçük Yusuf Köyü’nde çetin geçen kış şartları nedeniyle doğada yiyecek bulmakta zorluk çeken yabani hayvanlar köye inmeye başladı. Bunun üzerine köy muhtar vekili Latif Ulakçı dilekçe yazarak durumu Valiliğe bildirdi. Valilik de, durumu Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü ile paylaştı. Orman ve Su İşleri ekipleri, yaban hayvanların köyden uzaklaşması için doğal alanlarına yiyecek bıraktı.

Yürüyerek ulaştılar

BİTLİS: Mutki ilçesine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Alkoyun köyünde doğum sancıları başlayan 24 yaşındaki Ayfer Çelik’in yakınları, yolun kapalı olması nedeniyle hastaneye gidemedi. Durumun haber verilmesi üzerine 
112 Acil Servis ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleriyle yola çıktı. Sağlık ekipleri de 35. kilometreden sonra ilerleyemeyince kalan yolu yürüyerek gitmeye karar verdi. Zor şartlara rağmen köye ulaşan ekipler, Çelik’e ilk müdahaleyi yaptı. Bu arada, karla mücadele ekipleri de destek için gelen kepçe yardımıyla köy yolunu ulaşıma açtı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5