12.06.2012 02:30 | Son Güncelleme: 12.06.2012-0:44
EKONOMİ SERVİSİ

‘Koç grubu’nun tüm şirketleri ve ürünleri ‘engelli dostu’ olacak

Yapı Kredi’den Koçtaş’a, Arçelik’ten Tüpraş’a topluluk bünyesindeki onlarca şirketi engelli dostu uygulamalarla dönüştürecek olan Koç Grubu, ürün tarafında da yeni bir dönemin başlangıcına imza atmayı hedefliyor.

Kurucusu Vehbi Koç’un, “Ülkem Varsa Ben de Varım” sözünden yola çıkarak 2006’da “Ülkem İçin” projesini başlatan Koç Holding, 2012-2013 yılı uygulaması olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğinde “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” kampanyasını hayata geçiriyor.


Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Amacımız, Koç Topluluğu şirketleri ve bayilerinin katılımıyla engellilerin sosyal hayatta yaşam kalitelerinin iyileştirilmesine destek olurken engellilik konusunda toplumsal bilinç ile duyarlılığın oluşturulmasıdır” dedi.
Koç, projenin üç temel yaklaşımla uygulama alanlarının belirlendiğini ifade etti. İki yıllık süreçte toplam çalışan sayısının yüzde 70’ine bu eğitimleri vermeyi amaçladıklarını dile getiren Koç, şöyle devam etti:


“İlk eğitimlerimizi vermeye başladık ve şimdiden yaklaşık 1.500 kişiye eğitim verildi. İkinci yaklaşım noktamız ise tüm Koç Topluluğu şirketlerinin ‘Engelli Dostu İşyeri’ haline getirilmesidir. Bu sebeple tüm Koç Topluluğu şirketlerinin ve bayilerimizin işyerlerinin fiziki şartlarının engelliler için erişilebilirliği gözden geçiriliyor. Gerekli iyileştirilmeleri de iki yıllık süreçte tamamlamayı hedefliyoruz. Üçüncü olarak da ‘Engelli dostu ürün ve hizmet’ geliştirmeye devam edeceğiz.”


Dünya örnekleri incelendi...
Yaptığı açıklamada “Günlük yaşantımızda, cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli ile karşılaşmamamızın nedeni, engellilerin mevcut olmaması değil, bu kişilerin dış mekanlardan yardım almadan faydalanabilmelerinin çoğu durumda olanaksız olmasıdır” ifadelerine yer veren Mustafa Koç, “Bu projeye  başlarken dünyada ve Türkiye’de engellilik konusunda yapılmış çeşitli araştırmaları inceledik. Araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’de engellilerin temel sorunu sosyal hayata katılamamaları ve bu konudaki en büyük engel ise sosyal paylaşım alanlarının engelli erişimi için uygun olmaması. Eğitim ve  istihdam alanındaki eksikliğimizin de temelinde bu yatıyor. Projemizle temelde yatan bu soruna odaklanmaya ve toplumsal farkındalık yaratmaya çalışacağız” diye konuştu.
Koç Holding CEO’su Turgay Durak da engellilik, erişilebilirlik konularında toplumsal bilincin yayılmasına destek olmayı amaçlayan eğitimle ilgili çalışmaları da projede önemsediklerini anlattı.

 

İlk mesajı cep’ten Mustafa Koç veriyor
‘Ülkem İçin” projesinde geçtiğimiz 2 yıl boyunca kan bağışı kampanyasına odaklandıklarını ifade eden Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, “Türk Kızılayı ile yürüttüğümüz “Ülkem İçin Kan Veriyorum” projesi kapsamında 85 bin ünite kan bağışlayarak bugüne kadar Türkiye’de tek seferde gerçekleştirilen en büyük kan bağışı kampanyasını gerçekleştirdik. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” diyerek engellilik konusuna odaklanacağız” dedi.


“Ülkem için kan veriyorum projesi kapsamında ilk kan bağışını Mustafa Koç yapmıştı. Bu kez Mustafa Bey’i projede görecek miyiz?” diye sorulduğunda Oya Ünlü Kızıl, “Mustafa Bey’in projelerimizdeki öncülüğü hem çalışanlar ve bayiler üzerinde ciddi bir etki oluşturuyor. Öte yandan toplumsal bir etki de bırakıyor. Mustafa Bey tüm sosyal sorumluluk projelerimizin hepsinin arkasında çok yürekten inandığı için yer almaktadır. Ülkem için engel tanımıyorum projemiz kapsamında da ilk aşamada Mustafa Bey’in tüm grup çalışanlarına sesli cep mesajı bırakılacak” dedi.


Oya Ünlü Kızıl, grup olarak engelli istihdamının önem verilen konuların başında geldiğini, toplam çalışan sayısının yüzde 3’ünün engelli istihdamına işaret ettiğini vurguladı.


2 yıl boyunca sürecek
“Türkiye’de 8.5 milyon engelli kişi yaşıyor. Bu rakam nüfusumuzun yüzde 12’sine denk geliyor” diyen Oya Ünlü Kızıl, şunları kaydetti: “2 yıl sürece projemiz boyunca yardım temelli ilişkiden engelliye yaklaşımı hak temelli bir yapıya oturtmayı amaçlıyoruz. Engellilerin bütün yaşam alanlarındaki tüm ilişkileri insan hakkı temelli bir ilişkiye oturmalı. Tüm topluluk şirketlerimiz ve bayilerimiz ile bu konuya odaklanacağız.”

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerYapı Kredi