Konut - EmlakRSS
03.02.2014 - 15:17 | Son Güncelleme: 03.02.2014-15:20

Emlak Piyasası Baskı Altında

Döviz kurlarındaki hareketlilik ve faiz kararları emlak piyasasını 3-4 ay baskı altında tutacak.

Sitene Ekle
Emlak Piyasası Baskı Altında
İzmir emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, gayrimenkul piyasasında 17 Aralık sonrası bir durgunluğun yaşandığını, döviz kurlarındaki hareketlilik ve faiz kararlarının bu piyasayı 3-4 ay daha baskı altında tutacağını söyledi.
 
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Güleroğlu, geçen yıla önceki döneme göre daha sakin başlayan gayrimenkul piyasasının konut kredisi faizlerinin 0,70 bandında seyretmesi nedeniyle yıl ortasında canlandığını ancak bu sürecin 17 Aralık 2013'e kadar devam ettiğini, kurlardaki yükselişin yatırımcıyı dövize yönlendirdiğini ifade etti.
 
Piyasadaki daralmada yeni yasa ile konut ve ihtiyaç kredilerinin vadelerinin sınırlanması uygulamasının da etkili olduğunu kaydeden Güleroğlu, şunları kaydetti:
 
"Vadelerin 10 yılla sınırlanması daha uzun vadeli kredi kullanan yatırımcıyı piyasadan çıkardı. Aralık ayından bu yana gayrimenkulde olması gereken para dövizde değerlendiriliyordu. Merkez Bankasının faiz artırımı kararı sonrası bu paranın faize yönelmesi bekleniyor. 17 Aralık sonrası piyasa durgunluğa girmişti ama dövizdeki hareketlilik ve faiz kararları piyasayı 3-4 ay daha sıkacak gibi gözüküyor. Ancak paranın dönüp dolaşıp yine gayrimenkule geleceğini düşünüyoruz."
Yerel seçimler sonrası yatırımcının geleceği daha net görebileceğini, piyasanın yeniden hareketlenebileceğini tahmin ettiklerini anlatan Güleroğlu, "Bu dönemde piyasalar inişe geçecektir. Bu da önemli bir alım fırsatı yaratıyor. Parasını faiz ve dövizde kısa vadeli değerlendirmek yerine gayrimenkul yatırımlarında değerlendirenlerin daha kazançlı çıkacağını öngörüyoruz" dedi.
 
- "İstanbul piyasası şişti"
 
Piyasadaki belirsizlik nedeniyle zorunlu olmadıkça konut alım satımının gerçekleşmediğini, satıcıların mevcut fiyatlarda direndiğini, konut yatırımcısının ise fiyatların düşeceği beklentisine girdiğini kaydeden Güleroğlu, İstanbul'da konut arzının talebin üzerinde olmasına rağmen fiyatların şiştiğini, bu dönemde önemli indirimler görülebileceğini ifade etti.
 
İzmir'de ise arzın, talebin çok gerisinde olduğunu, bu nedenle önde gelen şirketlerin önemli yatırımlara başladığına işaret eden Güleroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İzmir'de son yıllarda başlayan büyük projelerin yüzde 35-40'ı İstanbul ve Ankara menşeli firmalar tarafından yapıldı. Konut fiyatlarının İstanbul ve Ankara'ya göre daha düşük olması cazibeyi artırıyor. Bu nedenle yeni konut yatırımlarında bir durgunluk beklemiyoruz. Kentsel dönüşümün de devreye girmesi halinde İzmir'deki piyasa gerçekten büyük hareket kazanır. Şu an yaşanan durgunluğun kentsel dönüşüm çalışmalarını olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Devletin sunduğu finansman imkanları ve konut açığı, projelerin riskini azaltıyor.
 
Güleroğlu, döviz kurlarındaki hareketliliğin yaşandığı geçmiş yıllarda bazı konutların dolar üzerinden kiraya verildiğini hatırlatarak 2012 yılında uygulamaya giren yasayla döviz üzerinden kiraya verilen konutlara 5 yıl zam yapılamayacağı şartının getirildiğini, bu nedenle kurlardaki yükselişe rağmen dolar ya da avro üzerinden kiralama yapmanın tercih edilmediğini sözlerine ekledi.
SoruCevap »
 • SoruSiz de sorun »
  annem bizden habersiz küçük kardeşimin üzerine tarlayı vermiş benim 3 sene sonra haberim oldu annemin üzülmesini istemediğim için haberim yokmuş gibi davranıyorum ileride annem vefat edince bir hak talep edebilir miyim küçük biraderim vefat etti çocukları daha önce bu tarlayı satabilir mi.hayırlı günler Konu: Editörün Köşesi | Soran: metin akyüz
  Cevapmerhaba... ailenizle konuşup düzeltme isteyin. işi zamana bırakmanız hukuksal olarak sizi zor durumda bırakabilir.
 • SoruSiz de sorun »
  hizir bey merhabacekmekoyde babama ait binanin bi katinda oturuyorum binayi mutahite verdik binadan daire alirsam kiraci gibi kensel donusum kredisi Konu: Konut Kredisi | Soran: cengiz duman
  Cevapmerhaba sorunuz tam olarak çıkmadı ayrıntılı olarak yazabilirseniz sevinirim.
 • SoruSiz de sorun »
  icra boclusu konut kıredisi alabilirmi Konu: Konut Kredisi | Soran: arif gul
  Cevapmerhaba... bankalar kredi verirken kapsamlı bir mali geçmiş araştırması yaparlar. icra borcunuz varsa kredi alabileceğinizi sanmıyorum.
 • SoruSiz de sorun »
  bulunduğum ilden başka ilde ziraat bankası kredisyle bir ev aldım suan kredinin kapatılmasını istyrm ama maddi yetrsizlkten dolyı kapatamıyrum evide kulanmıyrm acıkcası artık evide istemiyorum nasıl bir sürecle krediyi kapatabilirim bu süreci beni aydınlatabilirmiz Konu: Konut Kredisi | Soran: selin aykac
  Cevapmerhaba... bence zaten ihtiyacınızın olmadığı evi satıp krediyi kapatmanız mantıklı olacaktır.
 • SoruSiz de sorun »
  Merhaba mutahit belli bir fiyata kredi cekersin fazlasi olmaz diyor peki o nerden bilebilir benim ne kadar kredi cektigimi Konu: Konut Kredisi | Soran: emre bagci
  Cevapmerhaba... bankalar genel olarak kredi vereceği daireye ekspertiz uygulaması yaptırırlar. buradan dairenin değeri belirlenmeye çalışılır. genellikle çıkan değer piyasanın altında bir değerdir. yine ba ...
Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
150 karekter kaldı
Yorum Yazın
Gönder
Osmanlı Devleti'nin ilk hükümdarı kimdir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX