Gündem
13.11.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.11.2013-2:30

‘Köy bombalaması’na AİHM’den rekor ceza

AİHM, Şırnak’ta 1994 yılında askeri uçaklar tarafından köylerin bombalandığı ve olayda 33 kişinin hayatınıkaybettiği iddiasıyla açılan davada Türkiye’yi suçlu bularak 2 milyon 305 bin euro’luk rekor ceza kesti...

Sitene Ekle

STRASBOURG AA

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Güneydoğu Anadolu’dan 38 vatandaşın, 1994’te köylerinin savaş uçakları tarafından bombalandığı ve yakınlarının hayatını kaybettiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda Türkiye’yi haksız buldu.  AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkı, etkili soruşturma hakkı ile kötü muamele ve işkencenin yasaklanması ile ilgili maddelerini ihlal ettiğine hükmetti.
AİHM’nin kararı gereği Türkiye, 38 kişiye 2 milyon 305 bin euro maddi tazminat ödeyecek. AHİM, tek olayda  verdiği rekor cezanının yanısıra Türkiye’yi 5 bin 700 euro mahkeme masrafı ödemeye mahkûm etti.

Türkiye itiraz edebilir
AİHM’ye 2006 yılında ortak şikâyette bulunanlar, “korucu köyleri olmayı” reddettikleri gerekçesiyle Türk savaş uçaklarının 26 Mart 1994 tarihinde Şırnak’ın Kuşkonar ve Koçağılı köylerine düzenlediği bombalı saldırıda 33 yakınlarının hayatını kaybettiğini iddia etmişti. Türk hükümeti ise daha önce dava ile ilgili duruşmalarda, söz konusu kişilerin “örgüte yardım etmediği gerekçesiyle PKK militanları tarafından öldürüldüğü” görüşünü savunmuştu.
Başvuru sahipleri bombalamalar sonucu yakınlarının ölümü dışında, mal ve mülklerini tahrip olduğunu ayrıca canlı hayvanlarının telef olduğunu bildirmişti. Türk hükümetinin, karara itiraz edip, AİHM’nin temyiz niteliğindeki büyük daireye başvurma hakkı bulunuyor.

‘Uludere ile örtüşüyor’
Köylülerin avukatı Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi şunları söyledi:
“Yani bu ölümlerden doğrudan resmi makamların sorumlu olduğunu, bu nedenle yaşam hakkının ihlaline hüküm etti. Soruşturmanın etkili bir şekilde yürütülmediği gerekçesiyle de sözleşme hükümlerinin yaşam hakkını düzenleyen 2 ve gayri insani muameleyi yasaklayan 3’üncü maddenin ihlal edildiğine karar verdi. Mehkeme tarihinde ilk defa bu kararında çok farklı bir şey söylemiş. Failllerin kimliklerinin tespiti ile cezalandırılmalarına gerektiğine ilişkin hükümetin bir an önce adım atması gerektiğine de karar vermiş. Yani Mahkemenin kararlarının icrasından sorumlu olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi gözetiminde, bombalama faaliyetini gerçekleştiren personelin kimliklerinin tespiti ve cezalandırılmaları gerektiğine ve bu işlemin bir an önce olması gerektiğine karar verdi.”
Kararın buna benzer davalarla emsal teşlik edip etmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine Elçi, “Olay Uludere olayı ile önemli derecede örtüşmektedir. Emsal oluşturmaktadır”  dedi.


Bilgi YarışmasıHangisi Attila İlhan'!ın bir şiiri değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.