25.12.2009 - 01:00 | Son Güncelleme: 25.12.2009-20:26 A-A+

1960’LAR CESUR YILLAR

Sosyal devrimin, darbelerin, çiçek çocukların yılı. Türkiye idamları ve Zeki Müren’i, dünya Rolling Stones, Beatles ve Vietnam Savaşı’nı konuşuyorYAZI: Berrin Karakaş

Dünya özgürleşiyor. Sosyal devrim, Amerika’dan başlıyor. Kennedy zamanları... Malcom X, Martin Luther King, Muhammed Ali gibi cesaretli insanlar dönemi... Vietnam karşıtları devrede. Hippiler her yerde gösteride.  Marksistler, Leninistler, Troçkistler, Maocular üniversitelerde tartışmada... 50’lerde pantolon giymeye başlayan kadınlar,  feminizmi başlatıyor. Amerika ve Rusya, bu on yılda da uzayda ‘savaş’ta. Amerika Apollo denemelerinde. Ve Apollo 11’le Neil Armstrong 1969’da aya ayak basıyor. Eller aya, biz yaya. Meşhur Anadol,  ilk yerli arabamız. İlk darbemiz de 27 Mayıs 1960 itibariyle bizlerle. Celal Bayar yerine Cemal Gürsel cumhurbaşkanı.

Sanat ve Hayat
Müzik 60’ların en kuvvetli eğlencesi. 1967’de ‘Summer of Love’ San Fransisco’da bir araya getiriyor. Rock şahlanıyor. 50’lerin Elvis’i, 60’ların Beatles’ı. İstanbul’un en büyük eğlencesi Maksim gazinosu. Bebek’te, Taksim’de Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Zeki Müren’le eğleniyor gücü yeten ahali. Güce yetmeyen, TV başına. Beyazperdeye gelince; 60’ların özgürlük ruhunun sinemaya yansımalarından en kült örneği ‘Easy Rider’. ‘Breakfast at Tiffany’s’i de saymazsak olmaz. Sinemanın özgürleşmesinin örneklerini ‘Bonnie ve Clyde’, Stanley Kubrick’in ‘2001: Uzay Macerası’, Roman Polanski’nin ‘Rosemary’nin Bebeği’ filmlerinde görebiliriz. Bir yandan da Godard’lı, Truffaut’lu Yeni Dalga akımı yayılıyor. Bizde deTurist Ömer var. Sadri Alışık’ın Turist Ömer’i o kadar seviliyor ki, yamyamlar veya uzaylılar arasında da görebiliyoruz kendisini. Cahide Sonku, Ayhan Işık, Ediz Hun, İzzet Günay, Belgin Doruk Yeşilçam’ın genç starları.

Moda
60’larda mini etek tavan yapıyor. Hippiler rengarenk elbiseleri, en egzantrik halleriyle dolaşıyor. Beatles çizgisi, Jim Morrison kemeri, Mick Jagger ceketi, Woody Allen gözlükleri derken herkeste protest bir hava. Meditasyon hevesi, Doğu’nun özgür ruhu da belirliyor trendi.  Tüm bunların yanında Twiggy’leri de unutmayalım. 


Kimleri dinledik
The Rolling Stones, Bob Dylan, Simon and Garfukel, The Doors, Led Zeppelin, Pink Floyd, Janis Joplin, Jimi Hendrix gibi  isimler  meydana çıkıyorlar. Türkiye’de de Tülay Germen’in ‘Burçak Tarlası’ popüler. Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca, Moğollar ve Anadolu  coşturmaya hazır. Hümeyra’dan ‘Kördüğüm’, Berkant’dan ‘Samanyolu’ ve Dario Moreno’dan  ‘Deniz ve Mehtap’  popüler şarkılar. Behiye Aksoy, Gönül Yazar ve Zeki Müren ise en parlak yıldızlar.

EtiketlerHümeyra,Vietnam
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.