18.02.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 18.02.2010-19:21 A-A+

BU ALBÜMÜ ESKi SEVGiLiNiZE ARMAĞAN EDİN

14 Şubat Sevgililer Günü'nde 'Dinazor' albümünü çıkaran Rashit grubu, "Tam eski sevgilinize söyleyebileceğiniz bir şarkı yaptık" diyorFotoğraflar: Fethi Karaduman

‘Dinozor’ albümü 14 Şubat'ta çıktı. Özel bir nedeni var mı bu tarihin?
Oğuz Taktak: Bütün mutlu çiftlerin Sevgililer Günü'nü kutlarım ama şundan da eminim ki, herkes en az bir kere terk edilmiştir ve sevgilisine kızmıştır. Eski sevgilinize armağan edebileceğiniz bir şarkı bu.
Tolga Özbey: 'Dinozor', 'Cmuk' grubunun Türkiye punk tarihine kattığı eşsiz bir şarkı. Özellikle 1990'lı yılların başında patlayan Türk popunun duygudan yoksun yazılmış tekdüze aşk şarkıları için iyi bir protesto örneği. Sonuçta 14 Şubat Sevgililer Günü, ekonominin aşk gibi saf bir duyguyu kullandığı, tüketim toplumunun harcamayı körüklediği basit bir gün. 'Dinozor' şarkısı bence içinde barındırdığı punk ironisiyle bugüne güzel bir eleştiri sunabiliyor.

Dinozor'a çok yakında klip geldiğini duyduk. Nasıl geçti çekimler? Kimlerle çalıştınız?
Orkun Tunç: Bu şarkıyı uzun zamandır konserlerde çalıyorduk. Bülent Forta'nın isteğiyle kaydetmiştik ama albüme koyamamıştık.O zamanlardan bu zamana çok şey değişti. "Dünyaya Kondom" diye şarkılar yazabiliyoruz artık. 'Explicit lyrics' ('Sakıncalı sözler') ibaresi taşıyan albümlerin çıkmasını istiyorum.

Vokalini Teoman’la paylaştığınız ‘Yakın Ölüm Deneyimi’nin sözleri neyi anlatıyor? Nasıl bir deneyim bu?
Tolga Özbey: ‘Yakın Ölüm Deneyimi’ şarkısı herkesin birçok kez yaşadığı ve artık hiçbir şeyin aynı kalamadığı durumları anlatıyor. Adı üzerinde; ölüme yakın bir deyim bu yaşanan, birçok kez ölür ve birçok kez doğar insan. Hayatımızdaki travmatik anlarla ilgili. Bir başka insana dönüştüğümü hissettiğim bir zamanda yazmıştım bu şiiri.
Orkun Tunç: Tolga bu sözleri ilk gösterdiğinde 1990'lardan 'Flatliners' filmi aklıma gelmişti. Birkaç grup tıp öğrencisi, birbirlerini ameliyat masasında elektroşokla öldürüp, sonra tekrar diriltiyorlardı. Yaşadıkları deneyimleri anlatıyorlardı sonrasında. Bizimkisi de buna benzer bir durum. Bir süreliğine ayrı kadrolarda müzik yapmamız, özel hayatlarımızdaki olaylar vs. hepsi örtüştü bu sözlerle. Bana böyle hissettiriyor.

Teoman'la dostluğunuz ve işbirliğiniz nasıl başladı?
Orkun Tunç: Teoman'la çok eskiden beri dostuz. Onun 'Söz-Müzik: Teoman' albümünde 'Kişisel Bir Şey' şarkısını cover'ladık. Kendimize yakın gördüğümüz bir müziği var. Bize her zaman destek oldu, birlikte müzik yapmaktan zevk aldığımız çok önemli bir müzisyen. Onun kendine ait stili var ve bunu şarkılarımızda paylaşması çok hoşumuza gidiyor. Aslında birlikte kapansak bir albüm bile yapabiliriz.

Grupta kimler var? Her birinizin bu grup içindeki rolü nedir?
Orkun Tunç: Gruba yeni katılan çok değerli müzisyen arkadaşımız Levent Özer dışında kadro aynı: Oğuz Taktak - vokal, Tolga Özbey - elektrik gitar, Bülent Kabaş - bas gitar, Levent Özer - elektrik gitar, Orkun Tunç - davul. Tolga genelde sözlerle ve rifflerle gelir. Stüdyoda tüm grup bir aradayken şarkıların düzenlemesi yapılır. Ben daha çok prodüksiyon kısmını ve diğer işleri devralırım. Şunu da belirtmeliyim ki bu mini albümde herkes çok hızlı ve çok verimli çalıştı.

 

Etiketler
Bilgi YarışmasıGargamel ve Azman, hangi çizgi dizinin karakterleridir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.