07.03.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 07.03.2010-21:13 A-A+

Bir araba, bir ev, bir de Sibel! Vay be!

Kadir İnanır'ın başrollerini Banu Alkan'la paylaştığı 1976 yapımı 'Taksi Şoförü' filmi bu sergiye konu oldu! Ardan Özmenoğlu filmi eğlenceli bir dille yorumluyorHaber: Yasemin Bay

Galeriye girdiğiniz anda Kadir İnanır’ın sesi karşılıyor sizi: “Bir araba, bir ev, bir de Sibel! Vay beee!” Hemen ardından koridordaki duvara asılı kocaman pembe neon ışıklarla yazılmış “Senin annen bir melekti yavrum” sözüyle karşılaşıyorsunuz. Bir Türk filmindeymişsiniz gibi... Aslında bu doğru; evet bir Türk filmindesiniz. Ama bu kez çağdaş sanatın dilinden izliyorsunuz o Türk filmini.
Söz konusu film Şerif Gören’in 1976 yapımı 'Taksi Şoförü.' Kadir İnanır ile Banu Alkan’ın başrollerini paylaştıkları 'Taksi Şoförü'nü, çağdaş sanatın genç ve yetenekli kadınlarından Ardan Özmenoğlu yorumluyor. Hem de eğlenceli bir dille.
Özmenoğlu, 'Taksi Şoförü' adlı sergisinde Gören’in filmine eleştirel ya da alaycı bir üslupla değil, gayet saygılı, öte yandan da filmi son derece özümsemiş, içselleştirmiş bir sanatçının bakışıyla yaklaşıyor.
Sanatçı ilk olarak ses enstalasyonuyla karşılıyor izleyici: “Bir araba, bir ev, bir de Sibel!  Vay bee!” Özmenoğlu’na göre bu filmi en iyi anlatan cümle. Yerel kültürün ürünlerini, yapıtlarını kendine has renkli, çarpıcı diliyle yorumlayan Özmenoğlu’nun bu tavrını sergide hemen fark edebiliyoruz. İki ayrı enstalasyonda karşımıza çıkıyor bu renklilik. Bu enstalasyonlarında New York’tan aldığı plastiğe benzer ufak boyutlu malzeme üzerine filmden sevdiği kareleri uygulamış sanatçı. Mor, pembe, sarı, mavi... Hepsi rengarenk.
Duvarlardaki baskılarda ise sanatçının kişisel beğenisiyle seçtiği, filmin önemli kareleri yer alıyor. Kimi karelerde filmin baş kahramanı Kadir İnanır’ı görüyoruz; yanında tabii ki sevgilisi Sibel, yani Banu Alkan. Kimi karelerde ise kötü adamı...  Tüm bu baskıları özel ışık altında izliyoruz.  Bu özel ışık, baskıların üç boyutlu görünmesini sağlıyor.
Özmenoğlu “Belki binlerce kez izledim” diyor 'Taksi Şoförü' adlı film için ve ekliyor: “Filmde çok şey yakaladım. Bu nedenle de mutlaka tekrar yorumlanması lazım dedim. Tabii birebir filmin karelerini yorumlamıyorum; kimi soyut bir anlatıma sahip. Kitch bir film ve bu da kitch bir sergi olmalı diye düşündüm. Yeşilçam’ın kült cümlesi ‘senin annen bir melekti yavrum’un da Türk sanatında olması gerekiyordu bence.”
Kendi dilini Yeşilçam üzerinden kurmuş bu eğlenceli sergiyi izledikten sonra  'Taksi Şoförü'ne yeni bir gözle bakacaksınız.

Etiketler
Bilgi Yarışmasıİçki ve tütünü yasaklayan padişah hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldüğü halde bu ödülü kabul etmeyen Fransız yazar ve düşünür kimdir?
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.