12.03.2010 - 01:22 | Son Güncelleme: 12.03.2010-1:39 A-A+

Rock söyleyen cici bir kızım

Aydilge ikinci albümü 'Sobe'yle sevenleriyle buluştu. Sanatçı, "Benim kalıplaşmış yaşam biçimleri ve sistemlerle ilgili hep derdim oldu. Rock müzikte kadın özgürlüğünden bahsetmek, önüne gelen erkekle birlikte olmak demek değil. Ben rock söyleyen cici bir kızım" diyorRöportaj: Senem Aydın
Fotoğraf: Hüseyin Özdemir

Albüm adı ‘Sobe’. Neye sobe diyorsunuz?
Benim kalıplamış yaşam biçimleri ve sistemlerle ilgili hep derdim oldu. Sürekli olarak kendimizi yetersiz hissetmemize neden olan bir sistem var. İnsan kalıplara uymaya çalışırken kendi benliğini yitiriyor. O noktada onu sobelemek gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Bunu da insanların gözüne sokup yapmayı sevmiyorum. Farkımı şarkılarla, giydiğim kıyafetlerle ve duruşumla gösteriyorum.

‘Dünyanın Kalbi Durmasın’ albümünüzde küresel ısınma ve çevre kirliliğine dikkat çektiniz. Bu albümün mesajı ne?
'Sobe' de unuttuğumuz benlikleri tekrar bulmak ve rutin yaşamda insanları düşündürmek istiyorum. Kendi istediğim hayatı mı bana dayatılan hayatı mı yaşıyorum? 'Sobe', dur ve dinle albümü oldu. Başbakanımızın düzenlediği yemekte rock müzisyenlerinde olmasını isterdim. Sesimiz daha çok çıkacağı için çağrılmadık. Benim söyleyecek bir sürü lafım var. 

Müziğe tutkunuz nasıl başladı?
Sekiz yaşında 'TRT Çocuk Radyosu' sınavlarını kazandım ve aşırı disiplinli bir eğitim gördüm. Mezun olduktan sonra müziği sevdiğimi fark ettim. Daha sonra özgürleşmek istedim.
Rock müzik, özgür söylemlerine rağmen belirli kalıplar içeriyor. Rock müzikte kadın özgürlüğünden bahsetmek sahnede içki içip önüne gelen erkekle birlikte olmak değil. Ben erkeksi ve sert görünüm aksine cici bir kızım. Erkek dünyasında ayaklarım yere sağlam basıyorum. Kendin gibi olmalısın.

Tarzınızı nasıl ifade ediyorsunuz?
Bir çerçeveye sokmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü tanım yapmak düşüncenin durmasını sağlıyor. Aydilge budur demek doğru değil. Herkes kendi kafasında bir Aydilge oluşuyor. Ben de öyle çoğaldığımı düşünüyorum.

Yazar kimliğinizde var. Son kitabınız ‘Aşkın Altın Vuruşu’ üzerinden altı sene geçmiş. Yazmaya devam ediyor musunuz?
Devam ediyorum ama müzik daha ağır basıyor. Aslında ikisi de birbirini tamamlıyor. 

Uçarak klip çekmenizdeki amaç neydi?
Klipler birbirine benziyor ve ben değişik bir şey yapmak istedim. Popolarını sallayan kadınlar dışında komik bir şey oldu. Renkli bir klip yaptım. Hiç cool gözükmüyorum. Son klibimde de 'Alice Harikalar Diyarı'nda konseptini yaratmak istedim.

Aydilge kimleri dinliyor?
The Beatles tutkum var. Genel olarak kendi alanımdaki müzisyenleri dinliyorum. Mor ve ötesini çok beğeniyorum.

Etiketler
Bilgi Yarışması"Babam ve Oğlum" adlı sinema filminin yönetmeni kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.