18.05.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 18.05.2010-1:00 A-A+

KAR MAKiNESi GiBi YOL AÇIYOR

25 yıllık serüvenlerinde dinleyicilerin Grup Yorum’a yakıştırdığı sıfatlardan biri kar makinesi.Röportaj: İlknur TaşFotoğraf: Hüseyin Özdemir

Grup Yorum bir stadyum konseriyle 12 Haziran’da 25’inci yılını kutlamaya hazırlanıyor.  İnönü Stadı’ndaki kutlama öncesi ekibe yıllardır kurdukları düşü nasıl gerçekleştirdiklerini sorduk.

25 yıl önce Grup Yorum’un macerası nasıl başladı?
İnan Altın: Dört üniversite öğrencisi bir tiyatro oyununa müzik yapmak amacıyla kurdu. Tiyatro oyununun müziği başarılı bulunuyor ve iş farklı yerlere gidiyor. Daha sonrasında önüne albüm hedefi koyan bir grup olarak yoluna devam ediyor. Bugün kurucu ekipten kimse yok.

Birçok kişi geldi gitti. Genelde böyle durumlarda grup dağılır ve herkes yoluna devam eder.
Selma Altın: Yorum, bu ülkede gelenekler yaratmış, birçok baskıya karşı ayakta durabilmiş, hiç durmadan yolunu devam ettirebilmiş bir müzik grubu olarak ifade edilir. Şu anda gördüğünüz Yorum elemanlarının dışında çok geniş bir ‘Yorum Ailesi’ var. Kültür merkezimizdeki çalışanlardan tutun, aktif olarak devrimcilik yapan birçok arkadaşımız bu ailenin içinde. Kişilerin gidiyor olması Yorum’un da yok olacağı anlamına gelmiyor. 

Grup Yorum’u bize nasıl ifade edebilirsiniz?
Caner Bozkurt: Bu serüven içinde dinleyicilerin grubumuza ürettiği bazı sloganlar, yakıştırdığı sıfatlar var. Mesela ‘Kar makinesi’ derler. Grup Yorum, yaşadığı dönemde sanatı, müziği, toplumun gerçekliğini, acılarını, sıkıntılarını gösteren ve buna mücadele çağrısı yapan yönü nedeniyle kar makinesine benzetiliyor. Devamlı yol açan, peşinden gelenleri bu yoldan yürüten bir grup.

 Bu ekip nasıl bir araya geldi?
İ.A: Grup Yorum örgütlü bir müzik grubudur. Hiçbir zaman eleman sıkıntısı yaşamıyoruz. Ortak net bir düşünceye ve politik görüşe sahibiz. Birinci, ikinci üçüncü kuşak gibi bir durum yok. Grup Yorum hep var, kalanlar, gidenler, gelenler var. Bir koro çalışmamız var. Bu koro aracılığıyla tanışıyoruz elemanlarla. Ya da Anadolu’da çeşitli gruplardan gelenler oluyor. Ben ve Selma korodan geldik. Caner Anadolu’dan geldi. 14 senedir buradayım. Selma yedi, Caner bir yıldır bizimle.

Kutlamayı İnönü Stadı’nda yapacaksınız. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
İ.A: Bayağı tartışmalar sonucunda ortaya çıktı. Yıllardır kurduğumuz bir düşü gerçekleştirdik.
S.A: Yorum adı yasaklı gruplardan bir tanesi. Önüne birçok engel koyulmuş, kasetleri toplatılmış, konserleri yasaklatılmış. Yorum her dönem  bu engeli aşacak yol ve yöntemler ortaya çıkarmış. Geniş kitleleri bir araya getirebileceğimize hep inanıyorduk. Harbiye’deki konser sonrasında birbirimize takılmalarımızda ortaya çıktı. 

Baskılar sizleri nasıl etkiliyor?
İ.A: Yoruyor  tabii ki. Ayrılmaların en temel nedeni bu yorulmalardır. Biz hayatın tam ortasında olmanın avantajını yaşıyoruz. Şu anda Okmeydanı’ndayız. Gecekondu mahallelerine dışardan bakan, onların sorunlarını uzaktan anlamaya çalışan durumda değiliz. Şarkılarımız gücünü buradan alıyor. 

Stat konseri için nasıl hazırlıklar yapıyorsunuz?
S.A: İstanbul Syhmphonic Project adlı Orhan Şallıel yönetiminde 60 kişilik senfoni orkestrayla konser vereceğiz. Kimi şarkılarımızda daha önce albümlerimizde yer almış sanatçı dostlarımız olacak. Suavi, Nejat Yavaşoğulları, Yasemin Göksu  gibi sanatçılar olacak. Tuncel Kurtiz şiir okuyacak. Bir dans topluluğu bize eşlik edecek. ‘Başeğmeden’ adlı son albümümüzde 70 sanatçıyla söylediğimiz ‘Defol Amerika’ marşını orada da söyleyeceğiz. Yabancı ülkelerden  konuklarımız olacak. 

Bilet fiyatları ne olacak?
S.A: 15 TL. Bizi dinlemeye gelenlerin alım gücünü düşünerek bu fiyatı belirledik. Bu bizim maliyetimizi tabii ki karşılamıyor. Yorum’un tekel olmuş firmalardan sponsorluk talep etmesi ya da onların himayesi altında 25’inci yılını kutlaması söz konusu olamaz. Birkaç teklif geldi ama kabul etmedik. Ufak tefek destekçilerimiz var.


KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ? 
Grup Yorum 1985 yılında kuruldu, İlk albümleri ‘Sıyrılıp Gelen’ 1987 yılında çıktı. Son albümün adı ‘Başeğmeden’.
 Grup içinde yer almış isimlerden bazıları; Efkan Şeşen, Metin Kahraman, İlkay Akkaya, Hilmi Yarayıcı, Kemal Sahir Gürel, Gülbahar Uluer, Özcan Şenver.
Bugünkü Grup Yorum kadrosu: Selma Altın, İnan Altın, Cihan Keşkek, Caner Bozkurt, Ali Aracı, İbrahim Gökçek, Ali Papur, Muharrem Cengiz, İhsan Cibelik, Eren Olcay.

Etiketler
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.