02.06.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 02.06.2010-20:19 A-A+

"Bir terapistle evlenmeden önce iki kere düşünün"

Psikoterapist Alper Hasanoğlu, ‘Bir Terapistin Arka Bahçesi’ kitabında, ‘İntihar bir hak mıdır?’ ‘Canı sıkılan insan ne yapmalıdır?’ ‘Aşk bir hastalık mıdır?’ gibi sorulara yanıt arıyorHaber: Gökçe Uygun

Deneyimli bir psikiyatrist ve psikoterapist olan Alper Hasanoğlu’nun ‘Bir Terapistin Arka Bahçesi’ adlı kitabı; aşk, intihar, can sıkıntısı gibi hayatın en temel meselelerini bir psikiyatristin gözünden anlatıyor.  Eylül 2009’da Remzi Kitabevi’nden yayımlanan kitap, geçtiğimiz günlerde dördüncü baskısını yaptı. Hasanoğlu kitabında kişisel ve mesleki deneyimlerini değerlendirip yorumluyor. ‘’Depresif insan başı eğik dolaşan insandır ve bir psikoterapist bu mutsuz insanla birlikte göğe bakandır’’ diyen Hasanoğlu, terapist kimliğiyle edindiği deneyimleri psikoterapi odasındaki gözlemleriyle harmanlıyor.

Hayatın bir anlamı var mı?
Aynı zamanda bir edebiyat tutkunu olan psikiyatrist, kitabını Camus, Stendhal, Can Yücel, Enis Batur gibi yazarlar ile Platon, Kant, Spinoza gibi filozoflardan alıntılarla süslüyor. Yüzyıllardır herkesin kafasını kurcalayan ‘Hayatın bir anlamı var mı?’ sorusunu ise bu filozoflardan ilham alarak şöyle yanıtlıyor: “En temelde hayatın bir anlamı yoktur. ‘Hayatın anlamı nedir?’ diye sormak yerine, ‘hayatı nasıl anlamlı kılabiliriz?’ sorusunu yöneltmeliyiz kendimize.’’ İntihar, aşk ve can sıkıntısından oluşan hayat üçlemesine de bir bölüm ayıran yazar; sayfalar boyunca utanç, şiddet, sadakat, melankoli gibi duyguları irdeliyor.
En ilginç kısımlarından biri ise, ‘Psikoterapistin Özel Hayatı’ bölümü. Burada, ‘’Bir terapist ne hisseder?’’ sorusundan yola çıkan yazar, ‘’Terapist dünyayı düzeltemez, buna yeltenmez de zaten, haddini bilir” diyor, “Bireyin dünyayı yorumlayışını ve hayata müdahale ediş biçimini; kendisi için daha katlanılır, daha az acı verici hale getirmeye çalışır. Sabırlıdır. Kırılmaz.” Terapistlerin de sorunları olabileceğini hayali bir örnekle aktaran yazar, ‘’Terapiye gidin ama terapistle evlenmeden önce iki kere düşünün!’’ uyarısını yapmayı da ihmal etmiyor. Kitap, hem günümüz ilişkilerinin çıkmazında sürüklenenlere, hem de psikanaliz hakkında sade bir dille yazılmış bilgi isteyenlere hitap ediyor.

Alper Hasanoğlu kimdir?
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde fizyoloji, İsviçre’de de psikiyatri ihtisası yapan Hasanoğlu, 2007’ye dek Basel Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Uzmanlık alanları bilişsel davranışçı terapi, şematerapi ve eş terapisi. Hasanoğlu şimdilerde meslek hayatını Basel ve İstanbul’daki ofislerinde sürdürüyor.  Almanca ve Türkçe çeşitli bilimsel kitaplarda yazıları, Türkçe ve İngilizce bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunuyor.

Etiketler
Bilgi YarışmasıEğreti Gelin filminin bayan başrol oyuncusu kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.