11.06.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 11.06.2010-17:52 A-A+

‘HAYATi’ AZAT EDİLDİ

Gelecek hafta sonu düzenlenecek ‘Efes Pilsen One Love Festival’ komitesi, sıra dışı uygulamasıyla tepki çekti. Festival sırasında ‘Hayati’ diye anılan kişiler, katılımcılar için yemek ya da tuvalet sırası bekleyecek, seyirciler isterlerse konserleri ‘Hayati’nin omuzlarında seyredebilecektiKÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Projeye göre, festival alanında bir dizi etkinlikten oluşan maratonu başarıyla tamamlayan 30 katılımcıya ödül olarak ‘Hayati’ler verilecekti. Yapılan ilk açıklamalarda ‘Hayati’ler görevlendirildikleri kişi için yemek ya da tuvalet sırasında bekleyecek, katılımcı dilerse konserleri ‘Hayati’nin omuzlarında  izleyebilecekti. Özellikle müzik çevresinde bir nevi ‘uşak’lık olarak tanımlanan bu uygulama tepki çekti. Festivalin katılımcılarını yemek, tuvalet sırasında bekletmemesi, bunlar için önlem alması gerekirken; ‘Hayati’lerle soruna çözüm bulması sınıf ayrımcılığı olarak da nitelendirildi.
Müzik eleştirmenlerinden Doğu Yücel, “Bir insanın sağlıklı başka bir insanı taşıması hiçbir mesleğin tanımında yoktur, olamaz. Buna en yakın örnek eski Çin’deki çekçek’lerdir. Filmlerde görmüşsünüzdür, o dönemde yoksul insanlar bir fayton atı gibi insanları taşıyordu. 1949’daki Çin Devrimi’nden sonra kaldırılan ilk şey de bu olmuştu. Müzik festivalleri özgürlük ve eşitlik alanlarıdır. One Love’ın bu eleştiriyi değerlendireceğine inanıyorum.” dedi.

“Kölelik büyük bir insanlık ayıbıdır”
Müzik eleştirmeni Naim Dilmener, “Sözü edilen şey, resmen kölelik. Ve kölelik, büyük bir insanlık ayıbıdır. Yapıldığı zamanlarda dahi, haklı görülmüş bir şey değildir! Yıl 2010 ve birileri, başka birilerini ‘köle’ etmek istiyor” diyerek tepkisini gösterirken; yazar Barış Yıldırım tartışmaya, “Uzun uzun tuvalet ve yemek sırası beklemek gibi sorunları geçmiş yıllarda yaşadık. Ama bu sorunlar çalışanları uşaklaştırarak, sömürerek değil, gerekli teknik altyapı ve organizasyonla çözülmeli” diyerek katıldı.
Müzik yazarı Murat Beşer ise, “Bob Marley’in isyancı ruhunu yaşatıyor, dünya ve insanlık meseleleri hakkında duyarlılık sergiliyor; Manu Chao, Moby, Peter Gabriel gibi vicdan sahibi müzisyenleri ağırlıyordu. Sonra rüzgarın yönü değişti, One Love eğlenceyi ve tüketimi merkeze aldı. ‘Hayati’ adı altında uygulanmak istenen sınıfsal ayrımcılık kokulu hizmet, One Love’a hiç yakışmadı.” dedi.

“Espri niyetine kurgulanmıştı”
Gelen tepkiler üzerine ‘Efes Pilsen One Love Festival’ geri adım attı. ‘Hayati’nin görev tanımı değiştirildi. İletişim Komitesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Efes Pilsen One Love Festival’de bu sene uygulamak istediğimiz ‘Hayati’ projesiyle festivale gelenlerin daha iyi vakit geçirmelerini amaçladık. Bu uygulamadan sadece langırt, dart, tırmanma duvarı gibi sekiz farklı aktiviteyi kapsayan etkinlik maratonunu başarıyla tamamlayanlar yararlanacak. Her yıl ‘Efes Pilsen One Love Festivali’ne yenilikler ve farklı hizmetler katmayı bir görev biliyoruz. Parayla faydalanılması söz konusu olmayan ‘Hayati’ uygulaması da zorlu etkinlik maratonuna girenlerin çabalarına verilen güleryüzlü ve esprili bir ödül olarak kurgulandı. Ancak yapılan yorumlardan aldığımız izlenim sonucu yanlış anlaşılmalara sebep olmamak adına, espri niyetine kurgulanmış olan ‘kazananları omuza almak, olmayan kuyruklarda sıra beklemek’ gibi bazı uygulamaları ‘Hayati’ projesinden çıkardık.
‘Hayati’ kod adlı çalışma arkadaşlarımız yine sahada olacaklar. Güneş kremi, ıslak mendil, serinletici su spreyi ve çimlere oturmak için küçük kilim temin etmek gibi hayatı kolaylaştırıcı sürprizleri yanlarında bulunduracaklar. Çünkü bu festival, katılımcının festivalidir. Kimseyi endişelendirmemek adına, asla yansıtıldığı gibi herhangi bir ayrımcılığın söz konusu olamayacağı konusunda bilgilendirmek istedik.”

Etiketler
Bilgi YarışmasıMüzikte duraklama işaretine ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
TV ve radyo yayınlarını denetlemekle görevli kuruluş hangisidir?
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.