08.12.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 08.12.2010-21:34 A-A+

DiZi VE FiLM MÜZiKLERi BERBAT"

Hafta Sonu dergisine konuşan Redd grubu, "Dizilerin üretilme biçimleri iyi müziklerin çıkmasına izin vermiyor. Film müziklerinde de durum hemen hemen aynı” dediRöportaj: Can Hakman

Doğan Duru, Berke Hatipoğlu, Güneş Duru, İlke Hatipoğlu ve Berke Özgümüş... Beş albüme imza attılar. Çağan Irmak'ın ‘Prensesin Uykusu’ adlı şarkılarından esinlenerek yaptığı filmle gündemdeler. Türkiye’de yayınlanan ilk konsept albüm olan ‘21’, canlı kaydedip yayınlanan ilk konser DVD’si ‘Gecenin Fişi Yok’ gibi ilklere imza atmış ‘Redd’ ile Erenköy’deki stüdyolarında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

* 'Prensesin Uykusu' filmine dahil  oluşunuz nasıl gerçekleşti?

İlke Hatipoğlu:
Çağan Irmak, ‘Prensesin Uykusu’ adlı şarkımızdan çok etkilenmiş. Filmin senaryosunu da şarkıdan esinlenerek yazmış. Doğan’ı arayarak bununla ilgili bir film yapmak istediğini belirtti. Biz de seve seve kabul ettik. Çünkü filme dahil oluş hikayemiz alışılagelen hikayelerden biraz farklıydı.

* Filmden sonra hayatınızda olumlu veya olumsuz bazı değişiklikler oldu mu?

Berke Hatipoğlu:
Biz birbirimizi 15 seneden beri tanıyoruz. Hep devam eden, ilerleyen bir çizgimiz ve duruşumuz var. Sanata, medyaya ve müziğe bakışımızda değişen bir şey  olmadı. Bu anlamda hâlâ protest sayılırız. Ama popüler olmamak gibi kör bir muhafazakarlığımız da yok. Kendi ahlak anlayışımız içerisinde biz de her sanatçı ve grup gibi kendi şarkılarımızı daha geniş kitlelere duyurmak isteriz.

* Çekimler sırasında filmde göründüğünüz sahneler dışında sette bulundunuz mu?   Senaryoya katkınız oldu mu?

Doğan Duru
: Sadece çekimimizin olduğu gün setteydik. Bizim işimiz müzik yapmak.
Berke Özgümüş: Bizi ilgilendiren konuların dışında başka bir şeye karışmamız söz konusu dahi olamaz. Oynadığımız sahnelerdeki mizansenler de buna dahildir.

* Çağan Irmak’ın filmin müziklerini yaptığınız süreçte sizden özel bir isteği oldu mu veya yaptıklarınıza müdahalede bulundu mu?

İlke Hatipoğlu:
Filmin müziğini yaparken tarzımızın dışına çıkmamaya özen gösterdik. Çağan Irmak’ın filmografisine bakıldığında filmlerinde kullandığı müziklerin birbirine hiç benzemediğini görürsünüz. O yüzden işin başında biraz tereddütteydik. Şarkıları kendisine dinlettiğimizde çok beğendiğini belirtti.

* Sizi ilk defa duymuş müzikseverler için Redd’in oluşum sürecinden biraz bahsedelim.
Güneş Duru: 90’lı  yıllarda genelde Türkçe sözlü rock müzik albümleri çok fazla yoktu. Çok az grup vardı. Doğan ile bir grubumuz vardı. Sonra Berke ve İlke ile tanıştık ve Redd’i oluşturduk. 2000 yılına kadar barlarda başkalarının şarkılarını çalıyorduk. Daha sonra kendi şarkılarımızı yapmaya başladık. 2009 yılında da Berke Özgümüş resmi olarak kadroya   dahil oldu ve grup son halini almış oldu.

* Türkiye’deki dizi ve film müzikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hepsi birden: Berbat!

Berke Hatipoğlu: Dizilerin üretilme biçimleri iyi müziklerin çıkmasına izin vermiyor. Her hafta reklamlar yüzünden 90 dakikaya yakın çekilen bir işten kaliteli sonuç almanız mümkün değil. Yapılan filmlerin müziklerinde de durumun hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Film müziği yönetmenlerimizin ve yapımcılarımızın üzerine titizlendikleri bir konu değil. Bazı başarılı örnekler var ama istisnalar kaideyi bozmuyor.

* Gelecekte Redd hayranlarını ne gibi    sürprizler bekliyor? Ufukta yeni bir albüm projesi var mı?

Doğan Duru:
Şubat ayında vizyona   girecek Ömer Faruk Sorak’ın ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ filmi için bir şarkı yaptık. Bunun dışında kışın başka sürprizler planlıyoruz.  Sürprizi albüm değil, ara proje gibi düşünün. Ayrıntıları zamanı geldiğinde açıklamak  istiyoruz, şimdilik sürpriz olarak kalsın.

Etiketler
Bilgi YarışmasıGargamel ve Azman, hangi çizgi dizinin karakterleridir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.