05.05.2011 - 21:20 | Son Güncelleme: 05.05.2011-21:25 A-A+

ADET GECİKTİRİCİ İLAÇ KULLANIMI

Tatile çıkacak kadınları bekleyen en önemli sorunlardan biri, regl tarihinin tatil günleriyle çakışması. Bunu önlemek amacıyla adet geciktirici ilaçlar tercih ediliyorREGL SANCILARI KABUS OLMASIN YAZI DİZİSİ

Deniz ve havuzun keyfini doyasıya çıkarmak ve konforlu bir tatil için kimse bu günlerde regl olmak istemiyor. Peki tatil tarihleri değiştirilemediği durumlarda regl döneminde küçük bir oynama yapmak mümkün mü? Uzmanlar alışkanlık haline getirilmediği sürece, doktor kontrolünde regl dönemini geciktirici ilaç kullanımının mümkün olabileceğini belirtiyor.
Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Altuğ Semiz, adet geciktirici ilaç kullanımı hakkında bilgi verdi ve kadınlara tavsiyelerde bulundu:
“Regl tarihi tatil planı yapılan günlere denk gelen kadınlar adet kanamalarını geciktirebilmek için progesteron hormonu olarak etki eden bir preparat kullanabiliyor. Bu ilaç kullanıldığı süre zarfında adet görülmüyor. İlaç için ideal başlama tarihi beklenen adet kanamasının başlangıç tarihinden 3-4 gün öncesi. İlaç günde üç defa birer adet           kullanılıyor.

Vücutta şişkinlik olabilir İlacın bilinen büyük bir yan etkisi yok. Ancak karaciğer bozukluğu olanlar ve emboli geçirenler kullanmamalı. Sık ve uzun süre kullanımı, damar hastalığına sahip kadınlar için de uygun değil. 40 yaş sonrası bu ilaçları kullanmakta da birtakım riskler mevcut olduğundan bu yaş grubuna tavsiye edilmiyor. Meme kanseri olanlar da bu haplardan uzak durmalı. Görülebilecek diğer küçük yan etkilerse adet kanama miktarında değişiklik, vücutta şişkinlik, göğüslerde hassasiyet olarak sıralanabilir. Genellikle ilacı bıraktıktan 2-3 gün sonra kanama başlıyor. İlk adet normalden biraz daha ağrılı ve kanama değişikliğiyle gerçekleşebiliyor. Bazı kadınlarda ilaçtan sonraki adet döneminde düzensizlik görülebilmekteyse de vakaların büyük çoğunda ikinci adetle her şey normale dönüyor. Genellikle adet kanamasının ertelenmesi sayesinde adet ağrılarından da kurtuluyorsunuz. Nadiren ertelenmeye rağmen, rahimde çok ufak kasılmalar izlenebilir.

İlaca başlama tarihi önemli İlaç kullanıldığı anda etkili oluyor. Geç kullanmaya başlanmışsa adet gecikmesi sağlanamayabiliyor. Vücut kitle indeksi yüksek kadınlarda doz yetersizliğine bağlı olarak uygulama  başarısız olabiliyor.”  

Üst üste kullanımı doğru değİlAdet geciktirici haplar yumurtalıklarda gerçekleşen döngüyle rahim iç duvarında gerçekleşen döngü arasındaki dengeyi bozabiliyor. Bu nedenle yumurtlamayla yumurtayı döllendiğinde karşılayacak olan rahim iç duvarı arasındaki ilişki zarar görüyor. Ayrıca gebe kalmada güçlük çekilebiliyor. İçerdikleri yoğun progesteron miktarları nedeniyle, sık kullanımları halinde; varis, memelerde dolgunluk, kabızlık gibi şikayetlere de yol açabiliyorlar. 

Diğer ilaçlarla kullanımıProgestan içerikli adet geciktiren ilaçların karaciğerde etkili diğer herhangi bir hormonla beraber kullanılması sakıncalı olabiliyor. Bu nedenle başka hormon ilaçları kullanan kadınların bu konuyu mutlaka doktorlarına danışması tavsiye ediliyor. 

Doğum kontrol yöntemi değilRegl geciktirmek için kullanılan ilaçlar, rahim iç duvarının dökülmesini engelleyerek işlev görüyor. Bu ilaçlar yumurtlama fonksiyonunu etkilemiyor. Ayrıca regl geciktirici ilaçların hormon içerikleri, doğum kontrol haplarına göre çok daha yüksek. Bu nedenle bu ilaçları, doğum kontrol hapları yerine kullanmak hem başarısız olunmasına hem de vücuda  ciddi hormon yüklenmesine yol açıyor.  Regl geciktirici ilaç kullanan kadınlar bu dönemleri sırasında başka bir ek korunma yöntemi kullanmak zorunda.

ilaç-alkol ilişkisiBu ilaçla beraber alkol kullanmanın bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir zararı yok. Ancak yine de ilaç kullanımıyla alkol tüketimi arasındaki zamanın artırılmasında fayda var. 
BİTTİ

Etiketler
Bilgi Yarışmasıİçki ve tütünü yasaklayan padişah hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldüğü halde bu ödülü kabul etmeyen Fransız yazar ve düşünür kimdir?
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.