02.06.2011 - 21:36 | Son Güncelleme: 02.06.2011-21:38 A-A+

"HAYAT PLANLADIĞINIZ GiBi GiTMiYOR"

Sözlerini kendi yazıp bestelediği şarkılarla var olma mücadelesi içinde Melis Bilen. Henüz yolun başında, "Sevdiğim işi yapıp mutlu olacağım. Ben buradayım" diyorBu yazı, uzun olmasını umduğu yolun başında durup "Ben buradayım" diyen genç bir müzisyeni tanıtmak için yazılıyor. Adı Melis, Melis Bilen... Hemen herkesin rahat bir hayata anahtar olarak gördüğü mesleğini bırakıp kendini müzik sektörünün belirsiz ve tekinsiz kollarına attığına göre, ona kulak vermek gerek.
Melis Bilen 1985 doğumlu. Hayatının dönüm noktalarından biri 1993. Henüz sekiz yaşındaydı babasını kaybettiğinde... Hiçbir güvencesi olmayan ev hanımı annesi onu Darüşşafaka’ya gönderdi. 10 yaşında Darüşşafaka Lisesi’nde yatılı okula gittiği gün, kendi ayaklarının üzerinde duracağı ilk gündü. Evinden, annesinden uzakta öğrendi hayatı.
O yıllardan hatırında en çok kalan özlem. "Ankesörlü telefon kuyruklarında gözyaşlarım dinmezdi" diye başlıyor anlatmaya: "Annemle bir dakika fazla konuşabilmek için her şeyi verebilirdim. Bir gün büyük abilerle üç çikolatalı gofrete 60'lık telefon kartı değiştirmiştim. Değerinin örtüşmediğini onlar da biliyordu ama, halime acımışlardı herhalde."

Mühendislikten müzisyenliğeAnnesinin henüz okula bile gitmeyen kızına öğrettiği çocuk şarkıları en yakın arkadaşı oldu. Sonra da TRT çocuk korosunun şarkıları... Okul hayatı boyunca okulun çocuk korosunda görev aldı ve böylece sahne tozunu yuttu.
Darüşşafaka'dan sonraki durağı Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümü oldu. Hem girmesi hem de çıkması güç bir bölüm... Neden mi? "Küçük yaşta zor olaylar yaşamak, çekilen bazı ekonomik sıkıntılar ve okuduğum okulun vermiş olduğu misyon beni mühendislik gibi bir bölüm okumaya itti."
En büyük tutkusu müziği içinde taşıyarak geçirdi okul yıllarını. Bir yandan da kendini türlü işle oyalayarak... Yatılı okulda canı sıkılan çocuk başka ne yapabilirdi ki? Basketbol, yüzme, su balesi, step, dans, İngilizce münazara yarışmaları, konserler...
Mezuniyetin ardından bir süre mesleğini yaptı. Ama artık kapattığını sandığı müzik defteri onu eteğinden çekiyordu. Ne iyi bir maaş, ne şaşaalı bir kariyer... Hepsine gözünü kapadı. "Sevdiğim işi yapıp mutlu olacağım" cümlesini kurduğunda 'Yetenek Sizsiniz' yarışmasına başvurdu. Aldığı tepkiler "Doğru yoldasın" dedirtti ona. Kararını verdi, hayatını tamamen müzikle sürdürecekti.
Besteler, şarkılar peş peşe geldi bu karardan sonra. Açılışlarda, şirket lansmanlarında verdiği konserlerden elde ettiklerini yine müziğe yatırdı.
"Artık kanaat getirebilmenin çok önemli bir erdem olduğunu biliyorum" diyor Melis Bilen, "Tüm yaşadıklarımı gözden geçirdiğimde fark ettiğim şu: Hayatta ne kadar plan yaparsak yapalım, hiçbir şey insanın planladığı gibi gitmiyor. Asıl püf noktası gerçekleşmeyen şeylere ağlamamayı öğrenmek. Aslında daima senin için en hayırlısı oluyor."
Bugün sözlerini kendi yazıp besteliği şarkılarla var olma mücadelesi içinde Melis Bilen. Henüz yolun başında. Ama www.melisbilen.com adresinden yayınladığı şarkılarına bakılırsa hızla yol alacak. Yaptığı müziğin tarifini ona bırakalım: "Pop ve hafif Batı müziği olarak tanımlayabilirim. Ama bu bile çok geniş bir yelpaze. Ben çeşitli dalları kombine ederek müzik yapmaktan çok keyif alıyorum. Örneğin R&B tarzı katılmış Türk müziği, Türkçe pop-caz, pop görünümlü aryalar, pop-rock ve Türkçe elektronik dans müziği... Esasında klasik şan eğitiminden geliyorum, ama tarzları birleştirmek ve tarza göre yorumlama biçimimi değiştirmek çok hoşuma gidiyor. Pop şarkılara pop olamayacak derinlikte sözler yazmayı çok seviyorum. Sözlerin her biri ağır bir top ya da mermi olmalı. İnsanın içine işlemeli. Kısacası yapmaya çalıştığım kendi tarzımda bir pop müziği. Herkes bunu pop olarak adlandırmayabilir de."
Yakınlık duyduğu müzisyenlerin Celine Dion, Leona Lewis, Lara Fabian ve Mariah Carey olması da Melis Bilen'in müziğine dair ipucu veriyor.

Etiketler
Bilgi YarışmasıAtatürk'ün annesinin adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.