11.07.2011 - 20:27 | Son Güncelleme: 11.07.2011-20:43 A-A+

Ağzının tadını bilenlere

Yoğurtçu, şekerlemeci, bozacı, kahveci... Eski İstanbul’un özlenen tatlarını yakalayan bu küçük dükkanlar keşfedilmeyi bekliyor


Barbaros Yoğurtçusu

Fatih’te yürümek çoğu zaman tarih kitaplarının içinde gezinmekle eşdeğerdir. Kafanızı kaldırdığınızda eski bir çeşme, yerlerde Bizans kalıntıları, köşe başlarında gülümseten sürprizler... İşte bunlardan biri de, Barbaros Yoğurtçusu. Bakkalların süpermarketlere karşı verdiği savaşı kaybettiği, mahalle kahvelerinin zincir kahvecilere dönüştüğü bir ortamda ta 1918’den beri kendi imalatı manda yoğurdu ve süt ürünlerini satan, yaptığı işin üstadı olup lezzetiyle ayakta kalan, hoş bir kapısı, göz alıcı tahta bir vitrini olan bir yerel işletme. Yoğurt kapları plastiğe yenilmiş olsa da kaymaklarının lezzeti ekmek kadayıfına, yoğurdun saflığı midenize yakışıyor. Dükkanın göçmen sahipleri kimi zaman yıllarının deneyiminin yansıdığı ifadeleriyle “Yoğurt almak istiyorum” diyenlere yoğurdun tek kelimeyle özetlenemezliğini belirten bir cevap veriyor sanki.
Adres: Sofular Cad.  No: 167 Kıztaşı-Fatih Tel: 0 212 521 28 53 Her gün 07.00-21.00 arası açık  
Damla Dondurma - Boza  
Kurtuluş’u gecenin köründe erik krizim tutunca annemi yorgun argın kaldırıp manavına götürdüğüm yıllardan beri severim. Tuşba’ya, Sun’a, oyuncakçılarına, arada da birahanelerine giderim. Beni şaşırtır sokakları, her sene yeni dükkanlar çıkarır önüme. Buna baktın mı, şurayı gördün mü, atlamışsın bak beni! Utanırım biraz kendinden, biraz da senden. (İstanbul’un bilinmeyenlerini biz biliriz iddiası var ya içimizi kemiren.) Bu defa da farklı olmadı. Damla Dondurma-Boza ilk kontenjanından listemi doldurdu. Hemen dedim bana bir top kaymak, bir de limon, arkadaşa da muzlusundan. Fındık, çikolata sosu istemem. Offf lezzet... Sanki çocukluğumu bırakmışım da Damla’da yeniden bulmuşum, al en sevdiğim Tom Ford gözlükleri, ver ordan bana frambuazlı, çilekli, karamelli dondurma demişim. Kışa da leblebi etrafında boza. Çıkmam artık ben dükkandan, adımı duvara yazsınlar. 
Adres: Kurtuluş Cad. No: 110 KurtuluşTel: 0 212 233 49 25 Pazartesi-cumartesi 10.00-22.00 arası açık 

Brezilya Kurukahvecisi 
90 yıllık mazisiyle damak tadımızı tereddütsüz teslim ettiğimiz Brezilya Kurukahvecisi’nde kahvenin hasını, kuruyemişin tazesini ve güleryüzün iç ısıtanını bulmak mümkün. Varlığını, 1917’de Erzincan’dan İstanbul’a gelen Hacı Sıddık Ergincan’a borçlu olan bu lezzet vahası, 50’li yıllarda Türkiye’ye ilk ithal kahveyi getirdi. Bugün, halen Brezilya’dan gelen kahve, burada önce kavruluyor, sonra da taş değirmende çekiliyor. Elinde bir fincan kahvesiyle Arap Bacı’nın bulunduğu logo, içeride sizi nelerin beklediği hakkında küçük bir ipucu. Giresun’dan fındık, Nevşehir’den kabak çekirdeği, Anamur’dan yer fıstığı da buradaki leziz yemiş seçkisinden bir kesit. Bir fincan kahvenin  90 yıllık hatırı olduğunu da hatırlatalım.
Adres: Güneşlibahçe Sok. No: 42 KadıköyTel: 0 216 337 63 17 Her gün 08.00-20.30 arası açık
Üç Yıldız Şekerleme

“Hoş geldiniz küçük hanım.” Bir İstanbul beyefendisinin, Feridun Dörtler’in dükkanındayız. Babası Ahmet Fikri Bey, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İnebolu’dan İstanbul’a yerleşmiş. Şekercilikle uğraşan bir akrabalarının yanında kolları sıvamış. Sonra kardeşi ve yakın bir arkadaşıyla üç yıldız olup açmışlar Üç Yıldız Şekerleme’yi. Pullu sakızlı lokumların, çeşit çeşit reçellerin, renkli akide şekerlerinin ve tabii badem ezmesinin üretimi özel imalat. Eski İstanbullular’ın, özel ikram kaşığıyla suyun içinde misafirlerine sundukları bergamotlu ve vanilyalı ‘lohuk’u deneyin. Kolay şey değil tabii, 1995’ten beri Le Guide Du Routard satırlarında her sene yer almak... Hanımefendiliğe dikkat edelim derken kaçırdık mı şimdi arkamızdaki Fransızlar’ın en çok neleri sevdiklerini? 
Adres: Duduodaları Sok. No: 15 Beyoğlu Tel: 0 212 293 81 70 www.ucyildizsekerleme.com Pazartesi-cumartesi  07.00-20.30; pazar 9.00-18.00 arası açık

Boyut Yayıncılık’tan çıkan ‘Müstesna İstanbul-Küçük Dükkanlar Kitabı’nı Pukka Living kaleme aldı. Alışkanlıklarının dışına çıkıp farklı yerler keşfetmek isteyenler için...
YARIN: iSTANBUL’DA ‘MODA’ DEYiNCE...

Etiketler
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.