17.05.2012 - 01:00 | Son Güncelleme: 17.05.2012-1:00 A-A+

PARKORMAN’A ROCK ÇIKARMASI

Dünyanın birçok ünlü grubunu müzikseverlerle buluşturacak ‘Tuborg GoldFest’, temmuz ayında İstanbul Parkorman’da düzenlenecek. 4, 6 ve 7 Temmuz’da yapılacak festivalin ağır topları Guns’N’Roses, Evanescence ve ApocalypticaParkorman, yenilenen çehresiyle ‘Tuborg GoldFest’e ev sahipliği yapıyor. Şehrin göbeğinde, stres ve kargaşadan uzakta, doğayla iç içe olacak Purple Concert organizasyonundaki festival, rock’n’roll, numetal, senfonik rock ve hard rock gibi rock müziğin farklı türlerinden dev isimleri ağırlayacak. Kimler mi var playlistte? Şöyle bir bakalım:
Guns’N’Roses, Evanescence, Apocalyptica, Within Temptation, Godsmack, In Flames, Lacuna Coil, Heaven Shall Burn, Ugly Kid Joe, Disciples of Dio, Skindred, Sweet Savage gibi baba grup ve isimlerin yanında Türk şöhretler de sahne alacak festival boyunca. Şebnem Ferah, Pentagram, Redd, Aylin Aslım, Malt, Foma, Erdem Yener, Planeur, Gürcan Ersoy, Ayşe Saran, Gren, Nefes 4,6 ve 7 Temmuz’da Parkorman sahnesinde.
Purple Concerts organizasyonuyla düzenlenecek ‘Tuborg GoldFest”in biletleri, satışta.


O eski hallerinden eser yok ama...

Guns’N’Roses’ın kurulmasının üzerinden 27 sene geçmiş. Tüm dünyada albümleri 100 milyondan fazla satan Amerikalı hard rock grubu, eski günlerinden uzakta. 90’lı yılların başında, Axl Rose, Izzy Stradlin ve Slash’li kadrosuyla fırtınalar gibi esmişti Guns’N’Roses. Çıkışları aslında 1987 tarihli ‘Appetite For Destruction’la olmuştu. Albüm, 25 milyon kopya satarak büyük başarı kazandı. ‘Welcome to the Jungle’, ‘Sweet Child O’Mine’ ve ‘Paradise City’yi kim hatırlamaz? Sonrasında ‘Use Your Illusion’ dönemi geldi. Grup iki albümlük kayıtla ününe ün kattı, o arada Türkiye’ye de uğradılar. Bu çalışmalardan akıllarda, ‘You Could be Mine’, ‘Don’t Cry’ ve ‘November Rain’ kaldı geriye yadigar. Ama çözülme başlamıştı bir yandan. Gitarist Izzy Stradlin, 1991 sonunda gruptan ayrıldı, beş yıl sonra Slash, ondan bir yıl sonra Mattt Sorum ve nihayet 1998’de Duff McKagan Axl’ı terk etti. Yeni isimlerle yoluna devam eden Axl Rose, bir daha eski günlerin şaşaasına ulaşamasa da 2008’de ‘Chinese Democracy’ albümüyle geri dönüş yaptı. Kendisi için “Bitti” diyenleri yanıltmayı bir kez daha başarmıştı. ‘Chinese Democracy’, dünya çapında neredeyse 4 milyon kopya sattı.

Geç açıldılar
1995’te vokalist Amy Lee ve gitarist Ben Moody tarafından Arkansas/ABD’de kurulan ‘Evanescence’, başlangıçta bayağı bir tırmalamak zorunda kaldı. Grup, ancak 2003’te ilk uzunçaları ‘Fallen’ı çıkardığında şeytanın bacağını kırmıştı. Albüm 15 milyondan fazla kopya satarak bir anda fenomen haline geldi. Dahası ‘Daredevil’ filminde kullanılan ‘Bring Me To Life’ şarkısı sayesinde, grup iki Grammy Ödülü kazandı. 2004 Paris konserlerinin kaydını ‘Anywhere But Home’ adıyla yayınlayan grup, ikinci stüdyo albümü ‘The Open Door’u Ekim 2006’da çıkardı. Albüm,
4 milyondan fazla sattı. 2007’de sona eren turnelerinin ardından bir süre müziğe ara veren Evanescence’in en bilinen şarkıları ‘Going Under’, ‘My İmmortal’ ve ‘Everybody’s Fool’ olarak sayılabilir.


Başka türlü bir şeyler

Finlandiya’daki Sibelius Akademisi’nin çello bölümü öğrencileri Eicca Toppinen, Max Lilja, Paavo Lotjonen ve Antero Mannien’den oluşan Apocalyptica, klasik müzik ve heavy metal arasındaki sınırın sanılanın aksine çok ince olduğunu düşündürüyor bize. Grup, trash metalin babası Metallica’nın şarkılarını yorumlamakla başladı işe. İlk albümleri ‘Plays Metallica By Four Cellos’u, 1996’da piyasaya çıkarak tüm dünyada 250 bin adetlik satışla metal müzik dinleyicilerinin yanı sıra klasik müzikseverlerin de arşivlerinde yer almayı başardılar. Daha da önemlisi, Metallica’dan da övgü aldılar. Hatta, bir süre sonra Metallica’nın alt grubu olarak sahneye de çıktılar. Sepultura, Pantera, Faith No More gibi grupların şarkılarını da yorumlayan Apocalyptica’nın kendi parçaları da var tabii. Daha önce de pek çok kez ülkemize gelen grubun, ciddi bir hayran kitlesi bulunuyor.
Türkiye’nin en büyüğü

Hakan Utangaç’la Cenk Ünnü’nün 1984’te temellerini attıkları Pentagram için, “Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük heavy metal grubu” desek, yalan söylememiş oluruz. 1987’de bas gitarda Tarkan Gözübüyük ve solo gitarda Ümit Yılbar’ın da katılımıyla ana kadroyu oluşturan grup, müziklerini kabul ettirebilmek için çok çabaladı o dönemde. İlk albümleri ‘Pentagram’ı 1990 yılında çıkardılar. Albüm tamamıyla İngilizce şarkılardan oluşuyordu. Bunu, konser kayıtlarından oluşan ‘Live At The Trail’ izledi. Sonra sırasıyla, ‘Trail Blazer’ (1992), ‘Anatolia’ (1997), ‘Unspoken’ (2001) ve ‘Bir’i (2002) çıkardılar. Bu albümler arasında en dikkat çekeni şüphesiz ‘Anatolia’ oldu. İlk kez üç Türkçe sözlü şarkıya yer verdiler albümde, bunlardan biri Aşık Veysel’in ‘Gündüz Gece’ cover’ıydı. Zaman içinde günümüzün ünlü müzik adamları da Pentagram’dan geçtiler; Demir Demirkan ve Ogün Sanlısoy gibi. Hakan Utangaç: Gitar-vokal, Tarkan Gözübüyük: Bas gitar-vokal, Gökalp Ergen: Lead vokal, Metin Türkcan: Gitar-vokal ve Cenk Ünnü: Davul-vokalli kadrosuyla yoluna devam eden grubun son sürprizi, henüz 15-20 gün önce piyasada yerini alan ‘MMXII’ albümü.

Etiketler
Bilgi YarışmasıEfsanevi müzik grubu Dire Straits'in gitaristi ve vokali hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.