25.05.2012 - 20:52 | Son Güncelleme: 25.05.2012-20:52 A-A+

ANTAKYA BODRUM’A TAŞINIYOR

Antakya lezzetlerini İstanbullularla buluşturan ‘Antiochia’ hazirandan itibaren Bodrum’da. Mekanın sahibi Jale Balcı, “Antakya kültürünü uyarlayarak yerelliği geliştirmek istiyorum. İtalya’nın bir köyü gibi farklı bir şekilde sunarak daha sade devam ettirmeye çalışıyorum” diyorNEŞE MESUTOĞLU

Antakya mutfağını öne çıkarma fikri nasıl doğdu?

Hep yemekle ilgili bir şeyler yapma isteğim vardı. Mönüler yazmaya başladım. 2008’de Asmalımescit’te ‘Antiochia’ isimli mekanı açtık. Antakyalı dostlarım “Neden Antakya ile ilgili bir şey yapmıyorsun?” diye soruyordu. Antakya çok değerli bir yer ve büyük bir kaynak var. Çok farklı lezzetleri tattırabileceğiniz bir yer. Üçüncü kitabımız olan ‘Antakya ve Yemekleri’ için Beyazıt Kütüphanesi’nde ve Antakya’daki birkaç kütüphanede araştırmalar yaptım. Çok zor bilgi buldum. O çalışma yaklaşık 10 ay sürdü. Ekibi alıp Antakya’ya gittik. Kitapta hem Antakya’nın tarihçesini anlattık, hem tariflere yer verdik. Dolu dolu bir kitap oldu. 2010 yılında çıktı. O da üçüncü baskıya girdi ve hatta talep gördüğü için de İngilizcesi çıktı. Güzel bir ivme kazandı.

Siz orada mı doğdunuz?

Evet, üniversite için geldim. 18 yaşında. Hem çalışıp hem de üniversiteye devam ediyordum. İşlerin yoğunluğundan ve artık işe girdim borsada para kazanıyorum deyince maalesef üniversiteyi bitiremeden ayrıldım. Kendimi hep geliştirdim. Sürekli yurt dışındaki gastronomi fuarlarına gidiyorum ve ünlü şefler ne yapıyor, gelişmeler nedir, izliyorum. Hem kendimi geliştirmeye çalışıyorum hem Antakya kültürünü uyarlayarak yerelliği geliştirmek otantik tarzından sıyrılmak istiyorum. İtalya’nın bir köyü gibi farklı bir şekilde sunarak gündelik hayata uygun, daha sade devam ettirmeye çalışıyorum.

Şimdi ‘Antiochia’ bir zincire mi dönüşüyor?

Ağabeyim Süleyman’la (Gülüm) Antiochia’yı kurduğumuzdan beri beraberiz. Buranın işletmesini yapıyor. Mutfak benden, restoran Süleyman’dan soruluyor. Benim için büyük bir şans. Çok güvendiğim birinin burada olması hızlı ilerlememizi sağlıyor. İstanbul’un ardından Antakya’da bir restoran açtık. Üçüncü kardeşimiz de orada işletmeden sorumlu. Bu bir ekip işidir. Mutfak iyi ama işletme kötü olursa yeterli olmaz. Güçlü bir ekiple şimdi artık Bodrum’dayız.

Mönüde farklı lezzetler


Antiochia, Bodrum’a nasıl bir konseptle gidiyor?

İlk defa bir yerel mutfak turistik bir bölgede yer alacak ve ilk defa bir yerel mutfak normal restoran işleyişinde çalışılabileceğini göstermiş olacak. Torba’da Casa Dell Arte Hotel’in bünyesinde yer alacağız. Antiochia denizin üzerine iskele bölümünde olacak. Personel için çok güzel etnik kıyafetler, şalvarlar hazırladık. Antiochia olarak İstanbul’da bu küçük mekanda yapamadığımız şeyleri göstermek istiyoruz. Biz nasılız, ne yapabiliriz gösterme şansımız olacak.

Bodrumlular için neler hazırladınız?

Sabah 11.00’den gece 01.00’e kadar servisimiz devam edecek. Beach mönüde, Antakya lezzetleri yer alacak. Akşamları da normal mutfağımız olacak. Mönümüzü genişletiyoruz. Antakya’nın tepsi eti, dürümleri, mezeleri, zeytini, zahteri hepsi yer alacak. Değiştirdiğimiz mezelerimiz var. Burada hiç tadılmayan kuru patlıcan dolması, kaytaz börekleri yapacağız. Hem birazcık hamurişlerine hem de sıcak ortama uygun değişik mezelere yer vereceğiz. 19.00’dan sonra akşam yemeği var.

Yerel  mutfağın plaj sunumu nasıl     olacak?

Mimolett Ege ile birlikte yaptık beach mönümüzü. Sıcak ortama uygun, rahat tüketilen çok güzel bir mönü hazırladık ortak. Onu 11.00’den 18.00’e kadar sunmayı düşünüyoruz. 17.00-18.00 arası ‘happy hour’ olacak. DJ müzikleriyle renkli bir ortam hazırlıyoruz. Mesela her pazartesi kısır günü yapacağız. Marulların
yanı sıra asma yaprağıyla sunacağız. Bulgur köftesini bol yoğurtla
vereceğiz.

Malzemeleri nereden alıyorsunuz?

Yine İstanbul’daki gibi her şeyimiz Antakya’dan gelecek Bodrum’a. Sadece birkaç sebzeyi, maydanozu, rokayı manavdan alıyoruz. Onun dışında her şeyimiz; kurubaklagiller, baharatlar, mayalar, etler oradan geliyor.

Etiketler
Bilgi YarışmasıTenis oynanan alana ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.