30.10.2012 - 20:49 | Son Güncelleme: 30.10.2012-20:49 A-A+

KILCAL DAMAR DEYiP GEÇMEYiN

Varisin en basit şekli olan örümcek damarın tedavisi, hayati tehlike yaratmadığı sürece önemsenmiyor, teşhis ve tedavide geç kalınıyor. Oysa, basit bir şekilde sorundan kurtulmanız mümkünVARİS TEDAVİSİ / YAZI DİZİSİ 2

Amerikan Hastanesi’nden Prof. Dr. Semih Barlas, varisler hakkında sorularımızı yanıtlamayı  sürdürüyor. Bugün, ikinci gün...

Örümcek damar nedir?
Varisin en basit şeklidir. Çok küçük, cilde yakın, gerçek bir örümceği veya ağaç dallarını andıran görüntüde hasta damarlardır. Mavi, mor, kırmızı renkli olup baldır, uyluk ve bileklerde daha fazla görülürler. Erkeklerde bacaklardaki kıllar nedeniyle fark edilmeyebilirler. Oysa, 21 yaşından büyük erkeklerin yarısında, kadınların yüzde 80’inde görülür. Genelde, ‘yaş ilerledikçe kaybolur’ düşüncesiyle önemsenmezler. En iyi tedavi sonucunun alınabilmesi için olabildiğince erken tedavi edilmelidir. 


 Yüzeyel köpük skleroterapi nedir?
Polidokanol-Aethoxysclerol adı verilen ilacın, karbondioksit ve oksijenle karıştırılıp köpürtülen ilacın kılcal damarlar içine verilmesidir. İlaçla temas eden örümcek damarın duvarında bir reaksiyon oluşmakta, damar ‘sertleşip kapanmakta’, damar anında veya zaman içinde vücut tarafından emilip kaybolmaktadır. Skleroterapiylekozmetik iyileşme yanında, 1-4 mm. çapındaki hasta damarlara bağlı bölgesel bacak ağrıları, yanma ve kramplar  ortadan kaldırılabilir. 


 Köpük skleroterapi’nin üstünlüğü nedir?
Çoğu merkez, skleroterapi tedavisinde ilacı köpürtmeksizin saf olarak uygulamayı tercih ediyor. Oysaki güncel yöntemde, ilaç damarın duvarına daha iyi temas ediyor, daha az ilaç kullanımı gerekiyor, madde daha geniş bir alana etki edebiliyor, gerektiğinde damar içindeki ilerleyişi doppler ultrasonla izlenebiliyor, sonucun çok daha başarılı olduğu ve çok daha az yan etki  oluştuğu görülüyor.


İşlem, 1-1.5 saat sürüyor


 Peki, nasıl uygulanır?

Yöntem, muayene odası ortamında gerçekleştirilir ve herhangi bir anestezi gerektirmez. Cilt, antiseptik sıvıyla silindikten sonra özel bir ışık kaynağı ve büyütücü lens yardımıyla, çok ince iğneler kullanılarak damarlara girilir. İşlem,  1-1.5 saat sürer. Tedavi uygulanan bölgede önce bir solma, geçici bir şişlik ve kızarıklık, ardından morluk oluşur. İlaçta belli bir sınır dozuna ulaşıldığında, toksik ve alerjik yan etkilerden korunma amacıyla seansa son verilir. Basınçlı çorap giydirilen hasta, günlük  hayatına hemen döner.

Kimlere uygulanabilir?
Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız, skleroterapi tedavisini ertelemeniz doğru olur. Gebelik sırasında ortaya çıkan örümcek damarların çoğu, doğumu takiben 3 ay içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Diğer yandan, bildirilmiş herhangi bir yan etki olmamasına karşın, ilacın gebeliği ve anne sütünü nasıl etkilediği tam olarak bilinmediği için, emzirme döneminin sonuna kadar beklenmesi önerilir. Kanla bulaşıcı hastalığı olanlara, şeker ve kalp hastalarına, pıhtılaşma bozukluğu olanlara köpük skleroterapi yapılmamalıdır.

Şu andaki en iyi yöntem Bacak dışında başka hangi bölgelere uygulanabilir?
Gözler, yanak ve boyun  damarları içindeki düşük hızlı  kan akımına bağlı olarak yüz ve  boyunda örümcek damarlar görülebilir. El, bilek ve kollardaki ‘kablo görünüşlü‘ damarlar genellikle kişinin yaşının göstergesidir. Vücutta görülen damarlarsa genelde hamileliğe, travmalara veya aşırı kiloya bağlıdır. Bunlar, kozmetik yakınmayla gelen kişilerde ortadan  kaldırılabilir. 


 Başka tedavi yöntemleri  var mı? 
Örümcek damarlar, hayatı tehdit etmeği için, her hastada tedavi, kesin veya acil gereksinim olmayabilir. Ama zaman geçtikçe yakınmaları artacak, tedavi zorlaşacaktır. Lazer tedavileri, ağrılı bir tedavi yöntemi olmalarına karşın, eğitimli hekimler tarafından yapıldıklarında, ince kılcalların yok edilmesinde başarılı olabiliyor. Diğer yandan, damar çapı genişledikçe, lazerin yaratabileceği yanık izleri unutulmamalı. Bugün için, ince (1-3 mm.) ve kalın (3-4 mm.) kılcalların tedavisinde yüzeyel köpük skleroterapi, herkesçe kabul edilen altın  standart konumunda.

YARIN: iLERi VARiSLERDE TEDAVi

Etiketler
Bilgi Yarışması"Evlerinin Önü Boyalı Direk" uyarlayıp bizlere sunan sanatçılarımız hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.