28.08.2008 - 03:08 | Son Güncelleme: 28.08.2008-3:10 A-A+

‘Masumiyet Müzesi’nin kapıları açılıyor!

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un yeni romanı “Masumiyet Müzesi” yarın kitap raflarında...KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

‘Masumiyet Müzesi’nin kapıları açılıyor!

Kitapları bugüne kadar 54 dile çevrilen Nobel ödüllü Orhan Pamuk’un bütün dünyada beklenen romanı “Masumiyet Müzesi” yarın raflarda olacak.
“Masumiyet Müzesi”nin çeviri hakları, Pamuk daha kitabı bitirmeden 30’un üzerinde dilde yayımlanmak üzere satıldı. Roman ile Türkiye dışında ilk buluşacak olanlar ise Alman okurlar. Çünkü romanın ilk çevirisi Almanya’da “Museum der Unschuld” adıyla yayımlanacak.

Kızı Rüya’ya ithaf etti
Pamuk’un 2001’den bu yana üzerinde çalıştığı ve kızı Rüya’ya ithaf ettiği roman, tekstil zengini Basmacı ailesinin 30 yaşındaki oğulları Kemal’in, yoksul bir ailenin 18 yaşındaki kızı Füsun’a âşık olmasıyla başlıyor.
Füsun, Kemal’in uzak akrabası aynı zamanda. Kemal, kendisiyle aynı sınıftan bir ailenin Fransa’da okumuş kızı Sibel ile evlenmek üzereyken çıkıyor hem Füsun’un hem de okurun karşısına.  Roman, kahramanın kuracağı müzeye paralel gelişirken, daha önce örneğine rastlanmayan bir iç içe kurguya tanık oluyoruz.    
Orhan Pamuk, 1975’te başlayıp günümüze kadar uzanan bu tutkulu aşkı ince ince işlediği kitabında, bir yandan da Türk burjuvazisini masaya yatırıyor.
“Masumiyet Müzesi”, Türk burjuvazisinin kodlarını çözmekle kalmıyor, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, aile ve mutluluk konularını da paralel bir eksende inceliyor. 
“Masumiyet Müzesi”, romanın adı olduğu kadar Pamuk’un Çukurcuma’da hazırlıklarını sürdürdüğü müzenin de adı.
Bu müzede, roman kahramanı Kemal’in sevgilisi Füsun’un dokunduğu eşyalar ile hikâyede sözü edilen pek çok nesne yer alacak. Pamuk bu eşyaları toplamaya, on yıl önce olayların bir kısmının geçtiği, Çukurcuma’daki müze evi satın aldığı zaman başlamış.   

Nâzım’dan yeni kitap!
Nâzım Hikmet’in tamamlanmamış metinlerini içeren defterlerden oluşan kitap, “Öteki Defterler” adıyla Yapı Kredi Yayınları tarafından eylül ayı içinde yayımlanacak.
Nâzım’ın metinleri Memet Fuat’ın arşivi düzenlenirken Nâzım Hikmet’in 1938’de İstanbul Tevkifhanesi’ndeyken kullandığı defterlerle Piraye’ye yazılmış mektupların bulunduğu sandıktan çıktı. Defterler yarım kalmış, bugüne kadar hiçbir yerde yayımlanmamış roman ve hikâye taslaklarıyla doluydu. Bu defterlerden yola çıkarak 160 sayfalık yeni bir Nâzım Hikmet kitabı olan “Öteki Defterler” yapıldı.
Kitap, Piraye’nin 5 Mart 1938 tarihli mektubunun görseliyle başlıyor. Nâzım Hikmet’in “Orası” adlı yarım kalmış romanı kitapta yüz sayfalık bir bölümü oluşturuyor. Bu bölümde Nâzım Hikmet hapishane ortamını ustalıkla betimliyor, birbirinden ilginç ve farklı tipleri bir arada anlatıyor.

 

Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.