'Menemen soğanlı mı olur soğansız mı?' tartışması soğanın değerini gösterdi

Ünlü gurme Vedat Milor'un Twitter hesabından yaptığı menemen anketine tam 437 bin 657 kişi katıldı. Rekor sayıdaki katılımda menemene soğan koyanlar yüzde 51'le daha fazla çıktı. Soğanın hem pahada hem ankette kıymete bindiği bu dönemde soğana verilen değer gözlerimizi yaşarttı.
 

'Menemen soğanlı mı olur soğansız mı?' tartışması soğanın değerini gösterdi

Soğandan hiç bu kadar bahsedilmemişti

Soğandan hiç bu kadar bahsedilmemişti

Rafet El Roman'ın elinden tutup çıkardığı Yusuf Güney gibi, Kenan Doğulu'nun Sıla'yı parlattığı gibi, Tarkan'la çalışan Murat Boz gibi soğan da Vedat Milor sayesinde adeta altın çağını yaşıyor.
 


Yıllarca sofralarda en çok kullanılan sebzelerden olan ve değeri ancak yokluğunda anlaşılan soğan, bu aralar kıymeti geç anlaşılan 33'lük futbolcu gibi.

Menemen savaşları

Menemen savaşları

Menemene soğan koyulur mu yoksa koyulmaz mı, bu apayrı bir tartışma konusu. O tartışmaya da işin üstadı Vedat Milor zaten el attı. Ankete katılan yaklaşık 440 bin kişinin yüzde 51'i 'menemen soğanlı olur' diyerek soğan cücüğü farkıyla tartışmanın galibi oldu.
 

Fakat menemene soğan koyulmayacağını savunan anti-soğancı muhalif kesim de hiç az değil. Yüzde 49 önemli bir oran ve soğanlı menemencilerin güven oyu alamadığına işaret.

Menemen seven çiftler birlikte karar almalı

Menemen seven çiftler birlikte karar almalı

Menemen yapacak çiftler için menemene soğan koyup koymamak beraber alınması gereken bir karar. Aslında sadece menemen için değil, bir Türk geleneği olarak sevgililer ya da eşler bir yemekte soğan yiyecekse beraber yer.

Bunun amacı da çiftlerden soğan yemeyenin rahatsız olmamasıdır.

Fakirin ve yiğidin dostu: Soğan

Fakirin ve yiğidin dostu: Soğan

Türk geleneklerinde soğanın apayrı bir yeri var. Fakirliği temsil eden kuru soğan, normalde ucuz olmasıyla biliniyor. Eski türk filmlerinde gördüğümüz ekmek ve soğan yiyen fakir ama gururlu karakterler de bu geleneğin temsilcileri. Soğanın bu aralar biraz pahalılaşmış olması bu geleneği değiştirmiyor.

Aşık Mahzuni Şerif'in ünlü şarkısı "Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana" da soğanın sadece yoksullar için değil yiğitler için de yararlı bir yiyecek olduğunu gösteriyor.

Gözlerimiz dolu dolu

Gözlerimiz dolu dolu

Soğan doğrarken yaşlarla dolan gözlerimiz şimdi de yoksulun ve yiğidin dostu soğanın Vedat Milor'un menemen tartışması sayesinde tekrar hak ettiği değeri görmesi yüzünden doluyor.

Menemen soğan koyulmayacağını düşünüyor olsak bile soğana saygı duymalıyız.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak