Dünya

10.07.2011 - 20:21 | Son Güncelleme: 10.07.2011-20:23

’News of the World’ gazetesi son kez basıldı

İNGİLTERE’de, yasadışı dinleme skandalı nedeniyle tepkilere neden olan ’News of the World’ gazetesi, bugün son kez basıldı. 168 yıl boyunca yayın hayatını sürdüren gazete, 8 bin 674’üncü ve son sayısında okurlarına teşekkür ederek hoşçakal dedi.

Sitene Ekle

Alpaslan DÜVEN/LONDRA, (DHA)


Gazetenin editörü Colin Myler, çalışanlarıyla birlikte gazete binası önünde yaptığı basın açıklaması sırasında gazetenin son sayısını göstererek, "Hiç bir editor gazetesini kapatmak ve benim durumda olmak istemez. Tabiki ben kapatmadım. Ama gurur duyacağımız bir gazete çıkaracağımızı biliyorum. News of the World çalışanları için oldukça üzücü bir gün. Bu çok zor günün ardından böylesine muhteşem bir gazeteyi ortaya çıkaran ekibi kutlamak istiyorum.Elbetteki olmak istediğimiz nokta değildi. Bu gazete,7 milyon okuyucusu, siz ve çalışanları için vardı" dedi.

5 MİLYON ADET BASILDI

İngiltere’nin en çok satan bulvar gazetesi News of the World, tam olarak 5 milyon adet basıldı.
Gazetenin kapatılmasının ardından işsiz kalan 250 çalışanı, son sayının basılmasının ardından gazetenin editörü Colin Myler ile birlikte binayı terk etti. Diğer yandan, gazetenin sahibi Amerikalı medya devi Rupert Murdoch’ın bugün skandal nedeniyle Londra’ya gelmesi bekleniyor.

DELİLLER ORTADAN KALDIRILABİLİR ENDİŞESİ

Muhalefetteki İşçi Partisi, hükümete telekulak iddialarına ilişkin bağımsız soruşturmanın bir an önce başlatılması çağrısında bulundu. İşçi Partisi, gazetenin kapatılmasıyla delillerin kolayca ortadan kaldırılabileceğini savunurken, gazete, polisle işbirliği yaptıklarını ve hiçbir delilin ortadan kaldırılmayacağını bildirdi.

168 yıldır basılan "News of the World" gazetesi, 9 yıl önce kaybolan ve daha sonra cesedi bulunan 13 yaşındaki Milly Dowler’ın, 7 Temmuz 2005 Londra terör saldırıları kurbanlarının ve Irak ile Afganistan’da ölen İngiliz askerlerinin yakınlarının telefonlarını dinlediği gerekçesiyle suçlanıyor.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından gazetenin kapatılmasına ve yarın son kez basılmasına karar verilmişti. Gazetenin eski editörü ve Başbakan David Cameron’ın eski iletişim danışmanı Andy Coulson ile eski kraliyet muhabiri Clive Goodman dün gözaltına alınmış ve 9 saat sorgunun ardından, Ekim ayına kadar kefaletle serbest bırakılmıştı.

"News of the World" gazetesiyle ilgili telekulak skandalı ilk olarak 2006 yılında gazetenin aralarında ünlü sanatçılar, siyasetçiler ve kraliyet ailesinin yakınlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin telefonlarını yasa dışı olarak dinlediğinin ortaya çıkmasıyla gündeme gelmişti.

Murdoch’ın sahibi olduğu "News International" şirketi İngiltere’de, The Sun, The Times, The News of the World gazeteleri ile Sky kanalının yüzde 39’unun sahibi. Gazeteyi kapatma kararının, Murdoch’ın Sky’ın tamamını almasının engellenmesini önlemek olarak yorumlanıyor.

 


Etiketler:
Verilen sanatçılardan hangisi eurovizyon şarkı yarışmasına katılmamıştır?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.