Ege

19.09.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 19.09.2012-2:30

“Nobel Ödülü’ne İlk Adım”ı attı

TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Berk Selvi’nin projesi, Polonya Bilim Akademisi’nin düzenlediği uluslararası yarışmada, 60 kişi arasında birinci oldu

Sitene Ekle

İZMİR DHA

Polonya Bilim Akademisi’nin fizik araştırmalarına ilgi duyan lise öğrencileri arasında 20 yıldır düzenlediği Fizikte Nobel Ödülüne İlk Adım Yarışması’nda TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Berk Selvi birinci oldu. Selvi’nin araştırma projesi, fizik alanında bilimsel proje yapan dünyanın en iyi çalışmaları arasından seçildi.
 

Özel davet aldı
Fizikte Nobel Ödülüne İlk Adım Yarışması’nda birinci seçilen Ahmet Berk Selvi, ödül olarak, Polonya Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’ne 5 Kasım-2 Aralık 2012 tarihleri arasında fizik projesi ile ilgili araştırma yapmak üzere davet aldı. Ahmet Berk Selvi, 20 yıl içinde Türkiye’den davet alan dördüncü öğrenci oldu. “Ferromanyetik maddelerin Curie sıcaklığının belirlenmesinde yeni bir yöntem” adlı çalışması ile Selvi, dünyanın sayılı öğrencilerini geride bıraktı. Polonya Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’nün ve Avrupa Fizik Topluluğu’nun Başkanı Prof. Dr Maciej Kolwas tarafından gönderilen davetiye ile Varşova’da, dünya çapında ünlü birçok akademisyenle çalışma fırsatı bulacak olan Ahmet Berk Selvi’nin geleceğin bilim insanı olma yolunda bir adım daha atacak olması, ailesini ve tüm öğretmenlerini sevindirdi.


©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.