07.05.2009 11:17 | Son Güncelleme: 07.05.2009-11:18
Aynur TATTERSALL/LONDRA, (DHA)

Bakan ne demek istedi?

Egemen Bağış:“İşim zor. Ödev verildi, ama ödevimin ne olduğunu bilmiyorum’

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un ağabeyi Prof. Dr. Şefket Pamuk'un yönetiminde gerçekleştirilen ‘Türkiye'nin AB'ye katılım Süreci’ konu başlıklı bir konferasa katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ‘İşim çok zor. 70 milyon Türk vatandaşına Avrupa Birliği'ne girmenin ülkeyi bölmeyeceğine inandırmak, 490 milyon Avrupalıya da Türkiye'nin katılımının Avrupa Topluluğu için bir avantaj olduğunu kabul ettirmek zorundayım. Anlayacağınız benim işim zor’ dedi.
İki günlük resmi bir ziyaret için İngiltere’nin başkenti Londra'da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İngiltere'nin en sayın üniversitelerinden biri olan London School of Economics’de (LSE) ‘Türkiye’nin AB'ye katılım Süreci’ konu başlıklı bir konferasa katıldı. Londra’da yüksek öğrenimini sürdüren öğrenciler, çeşitli dernek ve kuruluş üyelerinin büyük ilgi gösterdiği konferansın modaratörlüğünü LSE Çağdaş Türkiye Çalışmaları Kürsüsü Başkanı ve Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un ağabeyi Prof. Dr. Şefket Pamuk yaptı. 

LONDRA'DA OKUYAN TÜRK ÖĞRENCİLERİNE SESLENDİ 
Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde bugüne kadar yapılan çalışmaları anlatan Bağış, son birkaç yılda katedilen yolun gözle görülür olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin daha önce Avrupa Birliği'ne üye olmak konusunda hiç bu kadar yol katetmemiş olduğuna dikkati çekti. Bağış, zor bir görev aldığını belirterek, ‘Ödevimi yapmam söylendi, ama ödevimin ne olduğu söylenmedi. Türk vatandaşlarına Avrupa Birliği'ne girmenin ülkeyi bölmeyeceğine inandırmak, 490 milyon Avrupalıya da Türkiye'nin katılımının Avrupa Topluluğu için bir avantaj olduğunu kabul ettirmek zorundayım. Benim benim işim zor’ dedi. 

‘AVRUPA BİRLİĞİ, İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ BARIŞ PROJELERİNDEN BİRİDİR’ 
AB'ye katılan ülkelerin üyelik süreçlerinde şuanda Türkiye'nin yaşadığı benzer deneyimleri yaşandığına dikkati çeken Bağış, ancak tümünün sonunda müzakere süreçlerini tamamlayarak tam üyelik aldıklarını, Türkiye’nin istisna olmayacağını müzakereleri bitireceğini söyledi. Bağış sözlerini, “Bugün için önemli olan Türkiye'nin reform sürecine odaklanmasıdır. Avrupa Birliği insanlık tarihinin en önemli barış projelerinden biridir. Türkiye'nin tam üyelik hedefi de bu barış projesinin taçlandırılması olacaktır. Bu süreç sadece Türkiye tarafından değil 1,5 milyarlık İslam alemi tarafından yakından takip edilen bir projedir. Bu barış projesinin gerçekleştirilmemesi dünya için olumsuzluk getirecektir. Bu sürecin eninde sonunda başarı ile tamamlanacağına ve Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olacağına yürekten inanıyorum” şeklinde tamamladı.
Londra'da okuyan öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği gözlenen konferansta, daha sonra soru cevap kısmına geçildi. Çeşitli bölümlerden gelen Türk ve yabancı öğrenciler Bağış'a, Avrupa Birliği, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tutumu ve son yapılan seçimler konusunda sorular sordu. Kıbrıs konusunda Türkiye'nin tutumunun her zaman açık ve belli olduğunu ifade eden Bağış, Türkiye'nin, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından sürdürülen görüşmelere büyük destek verdiğini bir kez daha tekrarlayarak, Türkiye'nin çözüme desteğinin süreceğini söyledi.
Türkiye'nin Avrupa Birliği konusunda çalışmalar yapan genç beyinlere ihtiyacı olduğuna da dikkati çeken Bağış, Londra'da Avrupa Birliği üzerine çalışma yapan öğrencilerden bu konuda kendisine destek vermelerini de istedi.
Yoğun bir ilginin olduğu konferansa katılan öğrencilerin, Bağış ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdikleri gözlendi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0