‘Ödün vermeyeceğim uğraşımı sürdüreceğim’

Avukat Ülgen: Çetin Paşa, Balyoz Sıkıyönetim Komutanı diye imza açılmış bilgisayar çıktılarını inceledi, bunun kurmaca olduğunu söyledi. TÜBİTAK raporunu göstermediler


ŞAKİR AYDIN İstanbul

‘Ödün vermeyeceğim uğraşımı sürdüreceğim’

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı Celal Ülgen, savcılık sorgusunda “Balyoz planı” olduğu iddia edilen 11 sayfalık bilgisayar çıktısının önlerine konulduğunu belirterek, “Planın altında ‘Balyoz Sıkıyönetim Komutanı’ diye imza açmışlar. Çetin Paşa inceleyince, böyle bir şeyin askeri yazışma kurallarında bulunmadığını ve bunun kurmaca olduğunu söyledi.
Ayrıca istememize rağmen planın 1. Ordu bilgisayarlarında yazıldığına dair TÜBİTAK raporu bize gösterilmedi. Biz de bunun teknolojik olarak mümkün olduğunu ve ispatlayabileceğimizi söyledik” dedi. Ülgen, tutuklama kararının ardından Doğan’ın kendisi aracılığıyla ailesine şu mesajı gönderdiğini söyledi: “Bu hukuka aykırı tutum ve davranışa karşı mücadelemiz yeni başlıyor. Ödün vermeyeceğim, sonuna kadar uğraşımı sürdüreceğim”
“Balyoz Harekât Planı”yla ilgili iddialara ilişkin yürütülen soruşturmada önceki gün tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konulan emekli Orgeneral Doğan’ın avukatı Celal Ülgen, sorgulama sırasında yaşananları anlattı. Savcının,  Doğan’a “Paşam” diye hitap ettiğini belirten Ülgen, Balyoz planı olduğu iddia edilen 11 sayfalık bilgisayar çıktısını inceleyen Çetin Doğan’ın bunun kurmaca olduğunu söylediğini belirterek, “Planda, ‘Balyoz Sıkıyönetim Komutanı’ diye imza açmışlar. Çetin Paşa çıktıyı inceleyince ‘Bakın askeri yazışma kurallarında böyle bir şey yok. Yani bir sıkıyönetim komutanı olursa 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı diye yazar. Balyoz ne demek kardeşim. Böyle yazışma, böyle bir imza usulü yok’ dedi. Bunun üzerine savcı TÜBİTAK’ın planın söz konusu tarihte 1. Ordu Komutanlığı bilgisayarında yazıldığına dair raporu bulunduğunu söyledi. İstedik ama raporu bize göstermediler. Biz de kendisine bir bilgisayarda hazırlanan bir dosyanın yaratılış tarihini birkaç yıl öncesine veya sonrasına aktarmanın mümkün olduğunu söyledik. Bunu ispatlayabileceğimizi söyledik” diye konuştu.

Sorguda gerginlik
Sorguda savcıyla yaşadıkları gerginlikleri de anlatan Ülgen, sorulara müdahale edince savcının “Sorgulamayı keserim” dediğini, kendisinin de “Buyrun kesin” deyince Çetin Doğan’ın devreye girerek, “Celal Bey, bırakın Savcı Bey ifadesini alsın” dediğini belirtti.

 

‘Tutuklama kararına çok şaşırdı’
Tutuklama kararına Doğan’ın çok şaşırdığını anlatan Ülgen, “Benden ailesine şu mesajı iletmemi istedi. Dedik ki, ‘Onlara söyle, onların bilmediği hiçbir şey yok. Kendilerinden gizlediğim hiçbir şey yok. Kesinlikle herhangi bir suça bulaşmış değilim. Rahat olsunlar, gururlu olsunlar, kendilerinden emin olsunlar. Başları dik olsun. Ama bu hukuka aykırı tutum ve davranışa karşı mücadelemiz yeni başlıyor. Bu konuda hiç ödün vermeyeceğim, sonuna kadar uğraşımı sürdüreceğim.’”
Yarın cezaevinde Doğan ile görüşeceğini ve tutuklamaya itiraz edeceklerini belirten Ülgen, itirazlarının kabul edilmemesi durumunda davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini söyledi. Ülgen ayrıca gerçek jenerik planın Genelkurmay bilgisi dahilinde Doğan’ın da aralarında bulunduğu 29 general ve 160 subayın katılımıyla yapıldığını ve planın, olası bir düşmana karşı 1. Ordu cepheye gittiğinde, onun sorumluluk alanındaki bölgede olası en kötü senaryoyu içerdiğini belirtti.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: