27.12.2012 02:30 | Son Güncelleme:
TÜRKER KARAPINAR

‘Oğlunun mezarına gittin’ soruşturması

68 kuşağının önderlerinden İbrahim Kaypakkaya’yı mezarı başında anan annesi Şükran Kaypakkaya, “terör ve suçluyu övmek” suçlarından başlatılan soruşturmada ifade verdi

Şükran Kaypakkaya, dün Kaypakkaya’nın kardeşi Ali Ekber Kaypakkaya ile birlikte Ankara Adliyesi’ne geldi. TMK’nın (Terörle Mücadele Kanunu) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Başer’e şüpheli sıfatıyla talimatla bir saate yakın ifade veren Kaypakkaya, daha sonra adliyeden ayrıldı.

‘Oğlum ben bir anneyim’
Alınan bilgiye göre savcı Başer, tansiyon ve şeker hastası olduğu öğrenilen Kaypakkaya’ya, “Anmada pankart taşıdınız mı? Yasadışı bir slogan attınız mı?” diye sordu. Kaypakkaya’nın, “Ne bir pankart taşıdım ne de bir slogan attım. Yapılan yürüyüşten önce karakoldan izin alarak oğlumun mezarı başına gittim ve çiçek koydum. Her annenin hakkıdır oğlunu ziyaret etmek. Her sene gider çiçeğimi koyarım. O’na ağıtlar yaktım. Ben kocamı kaybettim. Onun mezarı da orada” dediği öğrenildi. Kaypakkaya‘nın, Başer’e, “Biz ne yaptık oğlum? İki gözyaşı dökmeyi, bir karanfil koymayı bize çok gördünüz. Bunun neresi suç? Bu nedenle adliyeye gelmek çok ağrıma gidiyor. Ben bir anneyim. Sizin de anneniz var. İstemem sizin anneniz benim yerimde olsun” diyerek, suçlamayı kabul etmediği bildirildi.

‘Niye uğraşıyorlar ki?’
Adliyeden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, 2 yıldır karakoldan izin almadan mezarlık ziyareti yapamadığını söyleyen Kaypakkaya, “Ölmüş biriyle hâlâ neden uğraşıyorlar ki? Mezarını bile izin alarak yaptırdık. Mezarı kazılırken jandarma gelip mezarın içine baktı. Biz böyle gömdük O’nu. Şimdi ne zaman ziyaretine gitmek istesem karakoldan izin alıp gidiyorum. Oğlum suçu kesinleşmeden gözaltına alındığında yapılan işkencelerden öldü. Suçu olmayan, ispatlanmayan birine devlet neden böyle yapıyor. Bizim üzerimize neden geliyorlar” diye konuştu.  Kardeşi Ali Ekber Kaypakkaya da ilk kez böyle bir soruşturma açıldığını ifade ederken, “Kaypakkaya gözaltındayken öldü. İntihar dediler. Bugüne kadar sorumlularla ilgili en ufak bir soruşturma açılmadı. Ama biz anmaya katıldık diye terör şüphelisi olduk. Her sene anmaya gidiyoruz. Gitmeye de devam edeceğiz. Seneye de gidip savcıya ifade veririz” dedi.
Kaypakkaya’nın ölümünün 39. yıldönümü nedeniyle Çorum’un Sungurlu ilçesi Karakaya köyündeki mezarı başında 18 Mayıs 2012’de anma töreni düzenlenmişti. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, törene katılan Şükran Kaypakkaya ve akrabalarının da aralarında bulunduğu 131 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında Kaypakkaya’nın kardeşi Ali Ekber Kaypakkaya da daha önce ifade vermişti.
 

Üvey annesi
İbrahim Kaypakkaya’nın annesi Mediha-Ana, oğlunu doğurduktan 1-2 yıl sonra eşi Arap Kaypakkaya ile anlaşamayarak ayrıldı. Kaypakkaya’nın öz annesi olmayan Şükran Kaypakkaya 2 yaşından itibaren İbrahim Kaypakkaya’ya baktı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler