Dünya
11.01.2017 - 21:37 | Son Güncelleme: 11.01.2017-22:04

'Ölüm Meleği'nin kemikleri Brezilya'da ders malzemesi oldu

Nazi döneminde çocuklar ve ikizler üzerinde yaptığı  acımasız deneyleriyle bilinen "Ölüm Meleği" lakaplı Nazi doktor Josef Mengele'nin  kemiklerinin Brezilya'da adli tıp derslerinde kullanıldığı ortaya çıktı.

Sitene Ekle

AA

Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri katlettiği  Auschwitz'de görev yapan doktor Mengele'nin kemikleri Sao Paulo'daki Adli Tıp  Enstitüsünde ders materyali olarak kullanılıyor.

Mengele'nin kalıntılarını 1985 yılında bulan ekibin lideri olan Sao  Paulo Tıp Fakültesi Adli Tıp Bölüm Başkanı Dr. Daniel Romero Munoz, bu kemiklerin  derslerde kullanılabileceğini düşünerek birkaç ay önce gerekli izni aldığını  belirtti.

Munoz, Mengele'nin kemiklerinin, bir kişinin kalıntılarının nasıl  inceleneceği ve bu bilgilerin kişiyle alakalı belgelerdeki verilerle nasıl  eşleştirileceği konularında faydalı olduğunu ifade etti.

Mengele'nin Kaçak hayatının, kemiklerini uygun bir eğitim materyali  haline getirdiğini kaydeden Munoz, "Örneğin, Mengele'nin sol leğen kemiğinde bir  kırık gördük, Ordu kayıtlarındaki bilgilerde de Auschwitz'de bir motosiklet  kazasında sol leğen kemiğinin kırıldığı yazıyor." dedi.

Auschwitz'de 1943 ila 1945 yıllarında   çalışan ve buradaki esirleri  tıbbi deneylerinde kullanan Mengele, 1948'de Almanya'dan kaçtıktan sonra,  sırasıyla Arjantin, Paraguay ve Brezilya'da saklanmıştı. Mengele, kim olduğunu  bilenleri susturmak için Sao Paulo'daki evini satmak zorunda kalınca mali durumu  bozulmuştu. Nazi doktoru, 1979'da Bertioga plajında boğularak ölmüştü.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Polonya'da kurduğu ve bir  milyondan fazla Yahudi'nin öldürüldüğü belirtilen Auschwitz kampı, 27 Ocak  1945'te Sovyet askerleri tarafından ele geçirilmişti. Kampın Sovyet askerlerince  kurtarılması, ölüm kamplarının sona erdiği gün olarak tarihe geçmişti.


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Şarkısında "Gel vefasız, gel vicdansız..." diyen ünlü sanatçımız hangisidir?kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.