Cumartesi

11.03.2011 - 20:17

“Ömrümün sonuna kadar dövme yaptıracağım”

Sitene Ekle
Çini mürekkebi  |  Pelin Çini pelin.cini@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

“18 yaşımı doldurduğumda ilk dövmemi yaptırdım. Kendime hediye verdim”
Dövmeli ünlü” denilince akla gelen ilk isimlerden biri Hayko Cepkin. Alternatif müzik tarzıyla tanınan Cepkin görüntüsüyle oynamaktan çok hoşlanıyor. Söylediğine göre “canı sıkıldığı için” yaptığı bu değişiklikler farklı saç renkleri, saç-sakal kesimleri gibi dövmelerini de kapsamakta.
Şu sıralar sağ koluna Uzakdoğu tarzında dövme yaptıran Cepkin ile vücudunda taşıdığı desenleri ve “renklenmeye” devam edip etmeyeceğini konuştuk.

* İlk dövmenizi ne zaman yaptırdınız?
18 yaşımı doldurduğum gün, 11 Mart’ta. Hani o yaş mühimdir, filmlerde falan özel hediyeler alınır ya... Ben de kendime güzel bir hediye verdim ve omzuma “Karga / The Crow” filmindeki kargayı yaptırdım. Hatırlıyorum, biriktirdiğim tüm parayı da yatırmıştım bu işe. Dokuz sene dövmelerimi ailemden sakladım.
27 yaşına kadar tişörtle normal biriydim. 

* Aileniz dövmelerinizi ilk gördüğünde nasıl tepki verdi? 
Zamanla alıştılar. İlk başta “Evladım ne gereği vardı?” geldi doğal olarak. Zaten ailelerin tepkileri fikstir. “Aman çocuğum ne yaptın şimdi?” derler, ikinci dövmeyi görünce “Evladım diğeri güzeldi, buna ne gerek vardı?” derler. Benimkiler ikinci kola başladığımı görünce “İlki tamamdı da bu nereden çıktı?” dediler. Oysa ilki de hiç tamam  değildi hatırladığım kadarıyla. Şimdi bu kola da Yakuza tarzı bir çalışma yapıyoruz. Siyah severim ben ama bunda mor da olsun istiyorum. Çiçekleri mor yapacağım. 

* Toplamda kaç dövmeniz var?
Parça parça başlıyorum, sonra birleştiriyorum. Ama şöyle söyleyeyim: Kollarım, sırtım, göbek üstüm ve yanlarımda var. Bel altı daha çalışmadım. Yavaş yavaş o bölgeye de ineceğim. Zaten ben dövmede ilerlerken yer bırakırım. Mesela kollarımın üstü kapalı ama alt tarafta hâlâ tenimi görebilirsin. Bunun nedeni de ileride aklıma başka bir desen gelirse ona yer bulabilmek. Kollar bitsin, göğüse gireceğim, gırtlakla birleşen bir desen düşünüyorum.

* Nereye kadar devam edeceksiniz?
 Ömrümün sonuna kadar devam edeceğim. 90 yaşına geldiğimde vücudu tamamen dövme kaplı, görülmeyen bir şeye dönüşeceğim herhalde ama o yaştan sonra görülmesem de olur.

* Bu işin bir de acısı var...
 O acıyı özlüyorum da dövmeciye gidiyorum. Mesela uyuşturucu kremler kullanılıyor. Asla tercih etmem, işin felsefesine aykırı. Otururum Ruhsel’in (Dombalak) koltuğuna, “Kemiğimi sızlat usta” derim.  

* Tüm desenler Ruhsel’e mi ait?
Evet. Ondan başkasının vücuduma dokunmasına izin vermem. O bir sanatçı ve tuval olarak bedenimi kullanıyor. Ustalığına saygı gösteririm, işine de karışmam. 

* Aynısını başkasında görürseniz ne hissedersiniz?
Gördüm ve çok hoşuma gittiğini söyleyemem. Ama çocuk kendini bana yakın hissetmek istemiş ve yaptırmışsa onun tercihi. Ne diyeyim ki? Sonuçta bu dövmeler benim, o da bu gerçeği biliyor. Amerika’nın “Ejderha Dövmeli Kız”ı hazır
“Fight Club”, “Zodiac” ve “Se7en” filmlerinin yönetmeni David Fincher şu sıralar yeni projesiyle ilgileniyor. Yönetmen İsveçli yazar Stieg Larsson’un  Milenium Serisi’nin ilk kitabı “Ejderha Dövmeli Kız”ın Amerikan versiyonunu çekmekte. Başrolde de bir önceki filmi “Sosyal Ağ”da birlikte çalıştığı genç aktris Rooney Mara var.
Natalie Portman’ın yoğun temposu, Scarlett Johansson’un da fazla “seksi” bulunması nedeniyle alamadıkları rolü kapan Mara, Lisbeth Salander’i canlandırmak için sevimli komşu kızı halinden çıktı ve punk, androjen bilgisayar korsanına dönüştü.
W dergisine yeni imajı ile kapak olan aktrisin söylediğine göre değişim onu oldukça zorlamış: “Bir gün içinde hem dudağıma, hem burnuma hem de göğüs uçlarıma piercing yaptırdım. Ardından ‘yeterince gerçekçi’ bir geçici dövmeyi bulmak için stüdyoları gezmeye başladım.” 

SİZDEN GELENLER
Siz de dövmenizin bu köşede yer almasını istiyorsanız bize fotoğrafını ve hikayesini yollayın. Paylaşalım.

“Bundan sonraki dövmem kocaman olacak”
32 yaşındaki reklamcı Zeynep Sekban’ın ayak bileğinde kedisi Brownie’yi anlatan minik bir kedi figürü var. Sol kolunda ise “Ad Gloriam/Zafer İçin” yazıyor. Bunu da iki sene önce işinden istifa ettiğinde yaptırmış. Ancak bu dövmeler ona yeterli gelmiyor, devam edecek.
“Bundan sonraki dövmem kocaman olacak. Belimden kuyruk sokumuna dogru gotik karakterlerle ‘Mors certa, vita incerta’, ‘Ölüm mutlaktır ancak hayatın kesinliği yoktur’ yazdıracağım” diyor.

©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.