19.03.2010 01:57 | Son Güncelleme:
BURAK GEZEN, TURAÇ TOP Çanakkale DHA

‘Önce kendilerini gözden geçirsinler’

Erdoğan’dan, zafer kutlamasında Ermeni soykırımı iddialarına yanıt: “Bu ülkenin Mehmetçiği nasıl tarihe sığmayacak kadar büyükse, bu ülkenin tarihi de parlamentolarca çarpıtılamayacak kadar temizdir”

Çanakkale’de emperyalist duygularla ölüm kusanların, Türk milletinin vatanına tasallut edenlerin bugün aldığı haksız kararların, özür dilenmesi gereken bir millete karşı iftira atmaktan başka bir şey olmadığını belirten Erdoğan, “Dünya savaşlarında, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan kimi ülkeler önce kendi anlayışlarını, eylemlerini, yanlışlarını gözden geçirmeli” diye konuştu.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. yıldönümü nedeniyle 18 Mart Stadı ve Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenlerde konuşan Başbakan Erdoğan, özetle şunları söyledi:
İDDİALAR ART NİYETLİ: 1915’te, onun öncesinde ve sonrasında bu milleti yok etmek ve tarih sahnesinden silmek için her türlü saldırı sahneye konulurken, bu millet yokluğa, yoksulluğa ve ölüme mahkûm edilmek istenirken, tüm bu vahşeti görmeyerek başka yerlere takılmak, başka meseleleri gündeme sürmek, haksızlık, vicdansızlıktır. Kahraman Mehmetçiğimize 1915 olayları bahane edilerek izafi edilen bu asılsız iddiaların tamamını art niyetli ve çirkin bulduğumuzu burada bir kez daha tekrar etmek istiyorum.
ARŞİVLERDE AYDINLATILIR: Eğer 1915’te Türkiye’nin doğusunda yaşanan olaylar aydınlatılmak isteniyorsa, bunun adresi binlerce kilometre uzaktaki parlamentolar değil, arşivlerdir, belgelerdir, anılardır, raporlardır, mektuplardır, resimlerdir. Çanakkale’de emperyalist duygularla ölüm kusan, Türk milletinin vatanına tasallut eden kimi ülkelerde bugün görülen sorumsuz açıklamalar, alınan haksız kararlar özür dilenmesi gereken bir millete karşı iftira atmaktan başka hiçbir anlam taşımaz.
MİLYONLARCA İNSANI ÖLDÜRENLER: Dünya savaşlarında, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan kimi ülkeler önce kendi anlayışlarını, eylemlerini, yanlışlarını gözden geçirmeli. Sadece vatan savunması yapan mazlum ve masum bir millete ithamda bulunma yanlışına düşmemelidir. Bizim medeniyetimizde öldürmek, katletmek, soykırıma uğratmak yoktur. Bizim medeniyetimiz sevgi, hoşgörü ve kardeşlik medeniyetidir.
HAKSIZLIKLAR: Biz savaşırken tanıştıklarımızla, dostluğumuzu, bugünlere kadar taşıyacak kadar, barış noktasında samimiyiz. Bugün Türkiye’ye ve tarihimize yönelik yapılan haksız yargılamalar, subjektif ve art niyetli olmaları nedeniyle, açıkçası bunu yapanların tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır.

 

Amcasını hiç görmedi
Sivas’ta Çanakkale Zaferi’nin 95. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende 1 yaşındaki Tuğçe Yılmazsoy, 1994 yılında şehit düşen amcası Ali Rıza Yılmazsoy’un mezarı başında objektife böyle yansıdı. 
DOĞAN SARITAŞ AA

 

Ankara’da, Cebeci Askeri Şehitliği’nde düzenlenen törende 4 yaşındaki Nisa Yılmaz, 1996’da Bingöl Genç’te şehit olan dayısı Erkan Alabaş’ın kabrini ziyaret etti.

 

Erdoğan’ın sözleri manşetlerde
Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’de yasadışı olarak çalışan 100 bin Ermeni göçmenin sınır dışı edilebileceğini söylemesi yabancı basında geniş yer buldu.
Times (İngiltere): Manşet haberinde, “Türkiye Başbakanı, ülkede yaşayan 100 bin Ermeniyi sınır dışı etmekle tehdit ederek, Osmanlı Türkiyesi’ndeki Ermenilerin kitlesel olarak katledilmesine ilişkin uluslararası atışmayı başka bir düzeye çıkardı” diye yazdı. Geçmişte de Türk siyasetçilerin, Ermenileri kovma tehdidinde bulunduğunu belirten gazete “Ancak bu tehdit ilk defa ülkenin liderinden geliyor” dedi.

‘Büyük gürültü kopardı’
Daily Telegraph (İngiltere): Erdoğan’ın sözlerinin “Ermenistan’da büyük gürültü kopardığını” yazan gazete, Ermeni milletvekili Hrayr Karapetyan’ın bu sözleri “şantaj” olarak nitelediğini ve ülkedeki siyasi gerginliklerin yükünü çoğu kez Türk vatandaşı Ermenilerin çektiğini belirtti.
Wall Street Journal (ABD): Erdoğan ya da diğer Türk yetkililerin Türkiye’de yasa dışı olarak çalışan Ermenilere karşı harekete geçilebileceğini ilk kez ima etmediğini yazan gazete, Erdoğan’ın “sert yorumlarının”, Ermenistan, Türkiye ve ABD arasındaki “gergin oyunun” ortasında geldiğini belirtti.

‘Talihsiz sözcük’
Die Welt:  Boris Kalnoky, “Erdoğan nadiren bu kadar çok çam deviriyor. Birincisi, İngilizce yapılan röportajdaki kelime seçimi: ‘Sınır dışı’. Bunun anlamı ‘tehcir’. Bu da soykırımı hatırlatıyor.  Hiçbir sözcük seçimi bu kadar talihsiz olamaz. Sonrasında Erdoğan, heybetli bir sultan edasıyla, ‘Bunlar benim vatandaşım değil’ diyor” diye yazdı.
Frankfurter Rundschau: “Tehdit altındaki Ermeniler” başlığını kullandı. Gerd Höhler, Erdoğan’ın İsveç, ABD gezilerini iptal ettiğini, bu tartışmaların sorumluluğunun Türkiye’de illegal yaşayan Ermenilere yükleneceğini belirtti.
Süddeutsche Zeitung: “Erdoğan Ermenileri tehdit etti” başlıklı  haberde, bu tehdidin yeni olmadığı, CHP’li Canan Arıtman’ın da Türkiye’de yaşayan kaçak Ermenilerin sınır dışı edilmesini istediği belirtildi.  
DIŞ HABERLER SERVİSİ 

‘Aslanım benim’
Gelibolu Şehitler Abidesi’nin ilk konuğu, programda olmamasına rağmen Çanakkale’ye gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları oldu. Başbuğ, 5 yıl önce Şırnak Bestler Dereler’de şehit düşen Yüzbaşı Halil İbrahim Sert’in annesi Huriser Sert ile karşılaştı. Orgeneral Başbuğ’un sarılıp halini hatırını sorduğu Sert, “Cami bombalayanlardan değilsiniz siz” dedi. Orgeneral Başbuğ araya girip, “Olur mu öyle şey anacağım” diye düzeltmek istedi.
Ancak Sert, “Allah allah diye gidenlerdensiniz” diye devam etti. Orgeneral Başbuğ, bu kez, “Biz de hep zaten öyle söyledik. Kararlı, ümitli, cesur. Dik her şartta. Vurdu mu tamam” dedi.

Kılıçdaroğlu’na büyük ilgi
Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ilk törene İçişleri Beşir Atalay ile CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu 20 CHP milletvekili de katıldı. Kılıçdaroğlu, törene katılan vatandaşların ilgi odağı oldu. Adana’dan gelen gazi yakını Celal Dolaşır’ın elini öpmek istediği Kılıçdaroğlu, sadece yanağından öpmesine izin verdi. Savaşlarda Azerbaycan’dan gelen askerlerin de görev aldığını söyleyen Beynal Halk Diaspora Merkezi Başkanı İsmail Agayev, Gelibolu Yarımadası’na Azeri şehitler adına bir levha konulması gerektiğini söyledi. Agayev, bu talebi yanlarına yaklaştığı Atalay’a iletmek istedi. Agayev, Atalay’ın yazıyı almadan ve kendisini dinlemeden alandan ayrılmasına tepki gösterdi.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü için Edirnekapı Şehitliği’nde düzenlenen törene gaziler de katıldı. 
ERHAN SEVENLER AA


Anıtkabir’de düzenlenen törende, şehit yakınları ile Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve öğrenciler, şehitleri anmak için Anıtkabir’i doldurdu.
Fotoğraf: Yavuz Özden

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDART