10.01.2012 02:30 | Son Güncelleme:
NİL KURAL

‘Ortada korunacak bir bina yok’

Emek Sineması konusunda bugüne kadar sessizliğini koruyan projenin sahibi Kamer İnşaat, “Ortada derme çatma bir şey var bina yok. Biz sinemayı koruyoruz, yanına 10 da salon yapıyoruz. Madame Tussauds Müzesi’yle de anlaştık” derken, müze yetkilileri ise “İstanbul için bir anlaşmamız yok” diyor...

Mimarlar Odası tarafından kamuoyu ile paylaşıldığı Mart 2010’dan beri İstanbullu sinema severler, yeni bir ticari merkezin tepesine ‘taşınacak’ olan Emek Sineması için mücadele ediyor. Binlerce kişiyi sokağa döken, uzmanları, yönetmenleri, yazarları, oyuncuları, kültür sanat dünyasından insanları ikna edemeyen; yurtiçinde olduğu kadar yurtdışından da tepki toplayan projenin sahibi Kamer İnşaat’ın ortaklarından Levent Eyüboğlu, bugüne kadar sürdürdükleri sessizliklerini bozarak merak edilen soruları yanıtladı.
-  Neden bizimle görüşme talebinde bulundunuz?
Kamer İnşaat’ın temsilcisi olarak geldim. Kamer İnşaat’ın ortağıyım, oradaki kontrol ve sözcülük bende. Bu davadan dolayı yargıya tesir etmemek için şimdiye kadar konuşmamayı tercih ettik. Çünkü konuşsaydık diyeceklerdi ki bize, bunlar yargıyı etkilemeye çalışıyor.
-  Bu proje 2010 Nisan’ında yaptığınız İKSV toplantısında ‘taşıma’ (moving) dediğiniz, Emek Sineması’nı bir kompleksin dördüncü katına ‘taşıyacak’ proje mi?
Adını ben vermedim. Bilim adamları vermiş. Benim görevim, oraya en doğru formülü üretip Emek’in ilerde de devlet ya da herhangi biri olmadan yaşayıp Beyoğlu’nun sinema kültürüne tekrar kavuşturulması. Emek Sineması’nın salonunu yeniden yapmıyoruz, koruyarak dördüncü kata taşıyoruz. Kimse çıkıp bize, hayır taşınmıyor, yıkılıyor diyemez. Dememesi lazım.
-  Yani Emek Sineması’nın içinde bulunduğu bina yıkılıyor.
Orada bina yok zaten. Orada sadece derme çatma bir şey var. Gidip de cephesine baktığımızda bu Emek binası diyeceğiniz bir bina yok. Neden? Çünkü önünde Melek Apartmanı var zaten. Melek Apartmanı’nın girişinin taşıyıcı sistemleri yıkılarak bir fuaye yapılmış. Zaten bizim buraya insanları sokmamamız gerekir. Çünkü son derece tehlikeli, riskli bir iş.
-  Bildiğim kadarıyla sizin güvenlik görevlileriniz de binada kalıyor.
Evet kalıyor. Şimdi siz bana diyeceksiniz ki Melek Apartmanı’nı koruyun, Emek Sineması’nı da koruyun. Olmuyor. Bunların hepsini bir arada yapabilmenin de zorlukları var. Burayı sürdürülebilir bir hale getirmeniz lazım.
-  Sürdürülebilir dediğiniz ekonomik açıdan herhalde?
Tabii. Öteki türlü devletin buraya devamlı para aktarması lazım.  Rahmetli Onat Kutlar Alkazar Sinemasını restore etti, yıkmadı; helal olsun. Orası en azından yaşıyor ama 2 tane salonu olduğu için tabii ki kimse oraya film vermedi, ne oldu? Battı, kapandı... Sürdürülebilir olmadı.
-  Peki başka ne planlıyorsunuz bu binada?
Emek Sineması’nı aynen koruyor, yanına 10 tane sinema salonu yapıyoruz. Altına iki kat ticari alan yapıyoruz. Madame Toussauds Müzesi ile anlaştık. Oraya Türk sinemasının bütün ünlülerinin bizim için mumyalarını yapıyorlar.
-  Kamuoyu projenize bu kadar tepkiliyken neden alternatif projelere yönelmediniz? Mesela geçtiğimiz haftalarda Bülent Eczacıbaşı’nın yaptığı teklif hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni bir proje hazırlanması, onaya sunulması, nereden baksanız dört beş sene. Bu binanın beş sene bekleme vakti yok. Bizim de öyle bir düşüncemiz yok. İKSV’ye saygı duyuyoruz ama onların tekelinde değil ki. Buranın altı ay bekleyelim, proje üretelim gibi bir lüksü kalmadı.

 

Madam Tussauds: Anlaşmamız yok
Markalarını yaymak için dünyanın dört bir yanında görüşmeler yaptıklarını, Türkiye’den de birkaç firma ile görüşüldüğünü vurgulayan Madam Tussauds Londra’nın halkla ilişkiler yetkilisi Liz Edwards, İstanbul için henüz yapılmış bir anlaşmalarını olmadığını
ifade etti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerEczacıbaşı