Siyaset
10.08.2012 - 10:57 | Son Güncelleme: 10.08.2012-10:58

'Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer' sözü meclise taşındı

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, AKP’nin Ünye ve Bozkurt ilçelerindeki bazı yöneticilerin sosyal medya ortamında sarfettikleri iddia edilen, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya kiralıktır” biçimindeki cümlelerini Meclis gündemine taşıdı.

Sitene Ekle

Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM bir soru önergesi verdi. Soru önergesinde, AKP’nin Ünye ve Bozkurt ilçelerinin bazı yöneticilerin, sosyal medya ortamında “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya kiralıktır” biçiminde yaptıkları iddia edilen açıklamalarını hatırlatan CHP’li Yılmaz, bu açıklamaları yapan yöneticilere karşı AKP tarafından bir yaptırım uygulanmadığını belirtti. Yılmaz, bu olaylara paralel olarak yine geçtiğimiz günlerde, İstanbul Fatih’te eşofmanıyla belediye otobüsüne binmek isteyen bir genç kadının, otobüs içinde bulunan bir grup tarafından “Bizi günaha sokuyorsun” denilerek otobüse alınmadığının da basına yansıdığını anımsattı. Yılmaz, Bakan Şahin’den şu sorularının yanıtlanmasını istedi:

“Bu ülkedeki milyonlarca kadın gibi, başını örtmemeyi tercih eden bir kadın olarak, kadına yönelik küçümseyici ve aşağılayıcı söylemlerin, mensubu olduğunuz partinin yöneticileri tarafından dillendirilmesini ve buna karşı herhangi bir yaptırım uygulanmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Görev alanı kadınların toplumdaki yerini yükseltmek ve haklarını korumak olan bir bakan olarak partinizin söz konusu yöneticilerine yönelik bir işlem yaptınız mı? Hükümetinizin devletin laik yapısını ve toplumdaki çağdaşlık anlayışını erozyona uğratan yaklaşımları sonucu başını örtmeyen,eşofman yada şort giyen çağdaş kadınlara yönelik oluşan baskıcı tehdidi önlemek için hangi çalışmaları yapıyorsunuz?”


Etiketler: haber, haberler,
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıKutsal Damacana filminin başrol oyuncusu kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Bir futbol maçında takımların kaçar oyuncu değiştirme hakkı vardır?
A
1
B
4
C
3
D
2

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX