12.01.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

‘Oylama gizli yapılıyor, pulu kimse göremiyor’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, A Haber’de gündemi değenlendirdi.

340-350 ARASI: Çok önemli bir anayasa reformu tartışılıyor. Teklifin altında 316 imza var, MHP’nin verdiği destek var. Bu gösteriyor ki, teklif 340-350 arası bir oy aralığında kabul görecek.

OYLAMA GİZLİ: Anayasadaki hüküm oylamanın gizli yapılmasıdır. Oylamaların 3’ü de gizli yapıldı. Milletvekillerinin bazıları kabine giriyor, bazıları dışında oyunu gizli kullanıyor. ‘Gizli oylama’ demek, kabine girip perdeyi kapatıp oy kullanmak anlamına gelmiyor. Adam oyunu dışarıda da kullanır, çünkü sizin elinizdeki pulu kimse göremiyor, zarfı da öyle. Öyle tuttuğunuzda kullanabilirsiniz. Önemli olan oyun gizli kullanılmasıdır. Kabinde kullanılması değildir.

GÖRÜNTÜ ALIYORLAR: CHP sanki gizli oy kullanma kabinde oy kullanma zorunluluğuymuş gibi bir taktik yapıyor ve ‘oylama gizliliği ihlal edilerek yapılıyor’ argümanını ispat etmeye dönük bir çalışma yapıyor. Kanunsuz bir şekilde, iç tüzüğe aykırı şekilde kamera konularak, görüntü alınarak bu yapılmaya çalışıyor.

BEN EVET DİYORUM: Ben milletvekiliyim. Oyumun bilinmesini istiyorum, buradan da söylüyorum. Bekir Bozdağ’ın oyu ‘evet’tir.

TUTUKLU HDP’LİLER OY KULLANAMAZ: Anayasa, İçtüzük çok açık. Oy kullanması için kişinin genel kurulda olması lazım. Vekaleten oy ancak bakan veya Başbakan için söz konusudur. Tutuklu bulunan birisinin oyunu kullanabilme imkanı yoktur. 

Bu habere ifade bırak
  • 5Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 12Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy20