Şiir kitabı “Şerefine Kozmos” ile okuyucunun dikkatini çeken Serhan Kansu, çocuk romanı türündeki ilk kitabını yayımladı. Serhan Kansu, Elma Yayınevi’nden çıkan “Sırtımdaki Okyanus” adlı eserini, terk edilen küçük bir kaplumbağanın gerçek hikâyesinden esinlenerek kaleme aldı.

Teker teker hesaplaşıyor

“Sırtımdaki Okyanus” çocukların yanında özellikle büyüklerin de okuması gereken bir kitap. Eser, evcil hayvan dükkânında cam bir akvaryumun içerisinde dünyaya gelen, gerçek dünyayı hiç görmemiş küçük bir kaplumbağanın hikâyesini anlatıyor. Küçük kaplumbağa Gambi, yanındaki yaşlı kaplumbağa Rafi’ye “Özgürlük nedir Rafi, daha büyük bir akvaryumda olmak mı?” diye bir soru soruyor ve teker teker hayatımızdaki kavramlarla hesaplaşmaya başlıyor.

Küçücük boyuna bakmadan…

Roman boyunca maceradan maceraya sürüklenen Gambi, korkunca evim dediği kabuğuna saklanıyor, küçücük boyuna bakmadan “dev” diye adlandırdığı insanlara, kedilere, kargalara kafa tutuyor, terk edilmişlik duygusuyla ve gerçek dünyayla yüzleşiyor. Sırtında taşıdığı evinin içine bir okyanusa dalar gibi dalıyor ve hayalleri ona apayrı dünyaların kapılarını açıyor.

 “Büyüyünce sormaya, sevmeye ve söylemeye korkar oluyoruz”

Serhan Kansu yeni kitabı hakkında “Büyüyünce sormaya, sevmeye ve söylemeye korkar oluyoruz. Bu kitap çocukların dünyasıyla bizim dünyamız arasında bir kesişim alanı, kaybettiğimiz çocuk masumiyetini yetişkinlere, yetişkinlerin hayat deneyimini de çocuklara aktaran bir köprü” diyor.