31.12.2008 00:18 | Son Güncelleme:
BELMA AKÇURA İstanbul

‘Özür’ Kıbrıs’a sıçradı

Türkiye'de bir grup aydının başlattığı 'Ermeni kardeşlerimden özür diliyorum' kampanyası, Kıbrıslı Türk ve Rumların oluşturduğu İnisiyatif Grubu'na referans oldu. Grup, bir özür metni oluşturması için iki kesimede çağrıda bulundu

‘Özür’ Kıbrıs’a sıçradı

Türkiye'de, 1915'teki Ermeni tehciriyle ilgili olarak bir grup aydının başlattığı "Ermeni kardeşlerimden özür diliyorum" kampanyası Türk ve Rum kesiminde yaşayan Kıbrıslı aydınlara da referans oldu. Birkaç yıl önce milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı Kıbrıslı Türk ve Rum aydınlarının bir araya gelerek oluşturduğu İnisiyatif Grubu, iki kesimde de meydana gelen olaylarla ilgili bir özür metninin oluşturulması için çağrıda bulundu.
Türk ve Rumların yanı sıra Ermeniler, Maronitler ve Latinlerin de aralarında olduğu İnisiyatif Grubu, "Bu, herkesin kendi toplumu tarafından diğerine karşı işlenen mezalimlerden dolayı özür dilemek için bir belgeye imza toplama inisiyatifidir" başlıklı çağrısında şu ifadelere yer verdi:
"Biz, Kıbrıslıların, onların adına işlendiği iddia edilen suçlardan dolayı sorumluluk üstlenmelerinin zamanının geldiğini düşünüyoruz. Bu inisiyatif aynı zamanda, meydana gelmiş olan olaylar hakkında on yıllarca süren gerçekleri örtbas etme, meydana geldiklerini inkar etme ya da haklı çıkarmaya çalışma alışkanlığına bir son vermeyi amaçlamaktadır. Bu, artık tolere edilemeyecek olan toplu katliamın inkârı suçuna işaret eder.
Aynı zamanda her birimiz ebeveynler, öğretmenler, aktivistler, gazeteciler ve siyasetçiler olarak pişmanlıklarla dolu geçmişimize ilişkin on yıllardır süren sessizlik komplosunu bitirmek için yapabileceklerimize ilişkin sorumluluk üstlenmeliyiz. Tüm ilgili kişileri ve kurumları, bu inisiyatifi en iyi nasıl tanıtabileceğimize ve söz konusu metni nasıl formüle edebileceğimize dair bir istişare sürecine katılmaya çağırıyoruz." 

'Özre ihtiyaç var
Kıbrıs’ta yayımlanan Afrika gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent de, "Yeni yıla bir özürle girelim" başlıklı köşe yazısında, Türkiye’deki 'özür dilerim' imza kampanyasını hatırlatarak, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların da karşılıklı pişmanlıklara ve özürlere ihtiyacı olduğunu söyledi.
Şener, 24 Aralık 2008 tarihli yazısında "Türkler 1974’te Rumlara yapılanlardan özür dilemeli. Kıbrıslı Rumlar da 1963’te Kıbrıslı Türklere yapılanlardan... Burada da böyle imza kampanyaları düzenlenemez mi?... En azından içimizden kaç kişinin böyle bir pişmanlığı olduğu çıkardı ortaya... Karşılıklı suçlamalar, karşılıklı özürlere dönüşürdü... Keşke Talat ile Hristofyas yeni yılda yapacakları ilk görüşmede böyle bir deklarasyon imzalasalar" dedi.

 

 

Baskın Oran: İyilik de bulaşıcıdır
Türkiye'deki özür kampanyasını başlatan isimlerden Prof. Dr Baskın Oran, Kıbrıslı Türklerin ve Rumların da özür kampanyasından etkilenmesini şöyle değerlendirdi: "Birincisi; kötülük bulaşıcıdır ama iyilik de bulaşıcıdır. Son 15 gün içerisinde ırkçı saldırılara uğrayan Ermenilerden özür dileme metnimizin, Kıbrıs gibi kangren olmuş bir olaya yansımasıdır bu yeni girişim.
İkincisi, bize saldıranların en çok söylediği şeylerden biri şuydu: ‘Özür dileme karşılıklı olur!’ Hadi, buyursunlar. Kıbrıslı Türkler ve Rumlar karşılıklı olarak özür diliyorlar işte.
Hadi, memnuniyetlerini dile getirsinler şimdi bize saldıranlar. Ama korkarım şimdi de sıkılmadan şunu diyeceklerdir: 'Kıbrıslı Türkler niye özür diliyor? Kıbrıslı Rumlar dilesin sadece!'"

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0