25.03.2011 02:58 | Son Güncelleme:
BURCU KARAKAŞ İstanbul

‘Radyasyon bulutu Türkiye’yi etkilemez’

Japonya’da Fukuşima nükleer santralından yayılan radyasyonun Avrupa’ya ulaştığı öne sürülürken, uzmanlara göre Türkiye’yi bekleyen birtehlike yok

Japonya’da deprem ve tsunamiden zarar gören Fukuşima nükleer santralinden sızan radyasyonun, Avrupa’ya ulaştığı yönündeki haberler panik yaratırken, uzmanlar Türkiye’yi bekleyen bir tehlike olmadığını söylüyor.
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Doç. Dr. Taylan Akdoğan, “Japonya ile aramızdaki mesafe oldukça fazla. Bulutlar dağılarak gelecek olursa radyasyon etkisi de azalacaktır. Önemli olan tek noktada birikmemiş olması” dedi. Yıldız Teknik Üniversitesi Nükleer Fizik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Subaşı’na göre de Türkiye için bir tehlike yok. 

‘Etkisini kaybedecek’
Prof. Dr. Subaşı “Bulutlar bize gelene kadar kuşkusuz etkisini de kaybedecek. Çernobil’de olduğu gibi tehlike arz eden bir durum yok. Soğutma yeterli olmaz, ana reaktör patlarsa işte asıl o zaman dünya için gerçekten tehlikeli bir durum oluşacak. Aksi takdirde şu an için tehlike görmüyorum” diye konuştu.
CNN Türk Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli ise “Pasifik Okyanusu üzerinde fırtına olsaydı, bulutlar okyanus üzerine indirecek ve konsantrasyon iyice azalıyor olacaktı. Yağışlı sistemin etkisine girmemesi uzak mesafelere gitmesini sağlar ki Avrupa’da görüleceğine göre durum böyle. Ancak Avrupa’da alarm yok. Düzenli olarak ölçümlerin yapılıyor olması lazım ki bildiğim kadarıyla yapılıyor. Radyoaktivite düşük seviyelerde. Şu anki haliyle bir sıkıntı yok deniliyor ama devamlılığı ne oluşturur ona bakmak lazım” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerPasifik