Gündem
19.01.2014 - 14:40 | Son Güncelleme: 19.01.2014-15:10

"Roboski"ye şafak baskını

28 Aralık 2011 günü savaş uçaklarının bombalaması sonucu aralarında çocukların da bulunduğu 34 kişinin yaşamını yitirdiği Şırnak Uludeye'ye bağlı Ortasu (Roboski) ile Gülyazı Köyü'nde sabah 04.00 sıralarında onlarca zırhlı araç eşliğinde yüzlerce asker, çok sayıda evde arama yaptı. Gözaltına alınan 7 kişi arasında olaydan sağ kurtulan Servet Encü de var.Operasyona köyden sınıra uzanan bölgede güvenlik yolu yapılmasını protesto eylemine katılmak, askere mukavamet ve mala zarar verme iddiaları operasyona gerekçe gösterildi.

Sitene Ekle

NAMIK DURUKAN Ankara

Kaçakçılık amacıyla kullanıldığı belirtilen, 34 kişinin yaşamını yitirdiği sınır hattına tel örgü çekilmek istenmesi ve güvenlik yolu yapılmasına başlanması geçtiğimiz hafta Çarşamba günü köylüler tarafından protesto edilmişti. Protesto eylemine askerin müdahale etmesi üzerine yaşanan olayda biri ağır iki kişi yaralanmıştı. Bu olay üzerine Gülyazı Taktik Alay Komutanlığı'na bağlı çok sayıda asker, saat 04.00 sıralarında Gülyazı ile Ortasu Köyü'nde çok sayıda zırhlı araçla "çıkarma" yaptı. Yüzlerce asker iki köyde çok sayıda evde arama yaptı. Aramalar, köylülerin tepki ve protestoları arasında yaklaşık 4 saat devam etti. Arama sonucunda aralarında 34 kişinin yaşamını yitirdiği hava saldırısından sağ kurtulan Servet Encü'nün de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Kötü muamele iddiası

İki köyde yapılan aramayı Milliyet'e değerlendiren köylülerden Veli Encü, "Sabah saat 4'te yüzlerce asker zırhlı araçlarla köyü kuşattı. Savcılığın arama kararı ile geldiler ve bir çok eve baskın yapıldı. Aramaya gerekçe olarak geçen hafta yapılan protesto eyleminde 'askere mukavamet, askeri araç ve mühimmata zarar vermek' olarak gösterildi Gözaltına alınanlar arasında bulunan Servet Encü, katliamdan kurtulmuştu. Olay yerinde yoktu. İlgisi olmamasına rağmen onu da aldılar. Olayda kardeşi Seyithan Enç'i kaybeden Kerem Enç, 16 yaşındaki oğlu Yılmaz'la birlikte askerler tarafından darp edilip sürüklenerek götürüldü. Kolunda darp izleri var. Aramalarda evlerin altını üstüne getirdiler" dedi.

"Vali 'Konuşarak çözeriz' demişti"

Encü, şu iddiaları gündeme getirdi: "Güvenlik yolu yapılıyordu. Aileler katliamın yapıldığı yere tel örgü çekilmesini istemiyordu. Üç gün önce Şırnak Valisi ile heyet olarak görüştük. Bize 'bu sorunları konuşarak çözeriz' demişti. Ama ardından iki gün sonra 12 Eylül askeri darbesini aratmayan görüntü ile köyler kuşatıldı, baskınlar yapıldı. Her türlü sözlü hakaret, şiddet ve darp yapıldı."

Kaplan Twitter'dan tepki gösterdi

Twitter'daki hesabından Gülyazı ve Ortasu köylerine yapılan baskına tepki gösteren BDP'li Hasip Kaplan, askere kimin emir verdiğini sordu. Kaplan, "Savcılık mı, valilik mi, yoksa paralel iş mi? Açıklayın. Roboski'de topluca insan öldürmeyi, insanlık suçu işlemeyi zorunlu hata görenler, zorunlu aramadalar. Hükümetle defalarca görüştük; ’Sınır kapısı açın, sınır ticareti geliştirin, kökten çözün, bir KHK yeter’ dedik ötelediler. Roboski’de adaletten kaçan ağır müebbetlik zihniyet, baskı, tahrik, gerginlik kaşımakta. İçişleri Bakanlığı’nı aradık, bu saatte özel kaleme ulaşılabiliyor, adli bir karar izlenimi var. Bakanla görüşmeye çalışıyoruz. Roboski toplu araması adli karar ise, HSYK sonrası, Adalet Bakanı bilgisi dahilinde mi, değil mi? Bakacağız. Roboski halkı çocuklarına dokunulabilir, bakan çocukları dokunulmaz, bu nasıl zihniyet" dedi.

 


2018 yaz modasında bizi neler bekliyor?


Bilgi YarışmasıBeşiktaş'ın simgesi hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.