'Şeytan Mektubu' tercüme edildi

1676 yılında Rahibe Maria tarafından kaleme alındığı öne sürülen Şeytan Mektubu, 342 yıl aradan sonra nihayet tercüme edildi.

'Şeytan Mektubu' tercüme edildi

Efsaneye göre 1676 yılında, İtalya'nın Sicilya Adası'nda yer alan Palma di Montechiaro kentinde, Maria Crocifissa della Concezione adlı bir rahibeyi şeytan çarptı.

Şeytan tarafından kontrol edilen Rahibe Maria, bütün geceyi son derece gizemli harflerin bulunduğu bir mektubu kaleme alarak geçirdi.

15 yaşından beri manastırda yaşayan Rahibe Maria'nın, şeytanın zorlaması ile mektup yazdığı esnada çığlıklar attığına ve bayıldığına inanılıyor.

Rahibe Maria'nın anlattıklarına göre şeytan, rahibenin tanrıya karşı gelmesi için plan yaptı ve onu kötü amaçları için kullanmaya çalıştı.

Maria'nın kaleme aldığı mektuptaki tuhaf ve ilkel görünen harflerin sırrı yüzyıllar boyunca çözülememişti.

Şeytanın zorlaması ile yazdırılan metinlerden biri günümüze kadar ulaştı. İtalya'daki Ludum Bilim Merkezi'nde görevli araştırmacılar, Şeytan Mektubu adı verilen metni en sonunda deşifre etmeyi başardı.

Şeytan Mektubu'nun tercümesi, derin ağda tespit edilen bir yazılım sayesinde yapıldı.

Bilim merkezinin yöneticisi olan Daniele Abate, "İstihbarat servisleri tarafından şifre kırma amaçlı kullanıldığını düşündüğümüz yazılımı daha önce duymuştuk. Mektubun bazı kısımlarını çözümlemek için yazılıma Antik Yunanca, Arapça, Runik Alfabesi ve Latince yükledik. Sonuçlar, mektubun gerçekten şeytanca olduğunu gösterdi" açıklamasını yaptı.

Şeytan mektubunun tercümesinde, Baba, Hz. İsa ve Kutsal Ruh ayak bağı olarak nitelendiriliyor ve tanrının, ölümlüleri özgürleştirebileceğini düşündüğü, fakat bu sistemin kimseye faydası olmadığı belirtiliyor. Mektubun bir kısmında ise tanrının aslında insan tarafından ortaya çıkarılan bir kavram olduğu bilgisine yer veriliyor.

Şeytan Mektubu, Yunan Mitolojisi'nde ölüler ülkesine akan nehir olarak da bilinen Stiks Nehri'ne de atıfta bulunuyor ve Stiks'in belki de şu an kesin olabileceği ifadelerine yer veriliyor.

Mektupta yazan gizemli notlara rağmen Daniele, Rahibe Maria'nın Şeytan tarafından ele geçirildiğine değil, şizofren olduğunu düşünüyor.

Daniele'e göre Maria'nun dil bilgisi son derece kuvvetliydi ve bu sayede mektupta yazılı ilginç kodları keşfetti. Kodları kaleme alan Maria, şizofren olduğu için şeytan ile iletişime geçtiğine inandı. 

Böylece br gizem daha çözülen vakalar arasındaki yerini almış oldu.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak