Eğitim

Eğitim

25.06.2010 - 11:28 | Son Güncelleme: 09.03.2015-10:21

"Sınavsız yükseköğretime uygun değiliz"

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Antalya Temsilcisi Prof. Dr. Mimar Türkkahraman, sınavsız üniversite sisteminin mevcut eğitim sistemine uymadığını söyledi.

Sitene Ekle
"Sınavsız yükseköğretime uygun değiliz"

Türkiye'de üniversite eğitiminin sınavsız hale getirilip getirilemeyeceğine ilişkin tartışmalara katılan Prof. Dr. Türkkahraman, sınavsız geçişin şu anki eğitim yapısına uygun olmadığını kaydetti. Sınavsız geçiş için eğitim altyapısında köklü değişikliklere ihtiyaç olduğunu belirten Prof. Dr. Türkkahraman, “Sınav olmayan toplumlarda eğitimde yönlendirme var. Ama bizim altyapımız eğitimde yönlendirme yapmaya müsait olmadığı için sınav yapmaya devam edeceğiz. Mevcut şartlara baktığımızda üniversite sınavı 15- 20 yıl daha bu ülkede var olacak gibi görünüyor” dedi.

Prof. Dr. Mimar Türkkahraman, eğitim yönlendirmesi yapan batı ülkelerinde öğrencilerin ortaöğretim çağından itibaren izlemeye alındığını ve üniversitelerin önünde yığılmalar olmadığını ifade etti. Türkiye'deki sınav sisteminin ağır eleştirilere maruz kaldığını dile getiren Prof. Dr. Türkkahraman, çoklu sınav sisteminin de eleştirileri dindirmediğini belirterek, “Önceden, ‘Bir sınavla çocukların kaderini değiştiriyorsunuz’ eleştirileri vardı. Şimdi ise ‘Çoklu sınav stresi artırıyor’ şeklinde eleştiriler yapılıyor. Yani sistem değişti, ama sorun tamamıyla çözülemedi” diye konuştu.

Eğitim yönlendirmesi yapan batı ülkelerinde öğrencilerin ortaöğretim çağından itibaren izlemeye alındığını kaydeden Prof. Dr. Türkkahraman, şunları kaydetti: “Batı ülkelerinde üniversitelerin önünde yığılmalar olmuyor. Çünkü sistem en alt basamaktan itibaren belirleyici hale getiriliyor. Ama bize ait eğitim sisteminde bu altyapı oluşturulamadığı için mecburen sınav sistemi ile düzenleme yapıyoruz, eleştirilere maruz kalıyoruz. Ama mevcut eğitim şartları altında sınav sistemi yine devam edecektir. Ancak altyapı geliştirilip, üniversite sayıları arttığında sınav yapılmasına ihtiyaç kalmayabilir.”


©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX