Dünya

08.07.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 08.07.2012-2:30

‘Suriye’nin Dostları tek taraflı ve gayriahlaki’

Fransa’nın başkenti Paris’te üçüncü kez bir araya gelen ‘Suriye Halkının Dostları’ toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Rusya ve Çin’i hedef aldığı sert sözleri üzerine başlayan tartışma dün şiddetlendi

Sitene Ekle

 “Beşar Esad rejimini destekleri için Rusya ve Çin bedel ödemeli” diyen Clinton’a iki ülkeden de sert yanıt geldi. Önceki gün Clinton’ın sözleri için “Soğuk Savaş zihniyeti” diyen Rusya, tonunu daha da sertleştirerek Suriye Halkının Dosları Grubu’nu “gayriahlaki” diye niteledi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, bakanlığın resmi sitesinde yayınlanan açıklamasında “Suriye Halkının Dostları tek taraflı ve siyasi olarak yanlış bir girişim, bu nedenle gayriahlaki bir oluşum” dedi. Lukaşeviç ayrıca, ABD ve müttefiklerinin Suriye’deki çatışmaları derinleştirdiğini öne sürdü.

‘İftira çabaları’
Çin de Clinton’ın eleştirilerini reddetti. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Weimin Clinton’ın sözlerinin “tamamiyle kabul edilemez” olduğunu söyledi. ABD’ye uyarıda bulunan Liu, “Çin’e iftira atma ve Çin ile başka bir ülke arasında anlaşmazlık yaratma çabaları sonuç almayacaktır” dedi. Çin’in Suriye’de barışa ulaşılması yönündeki çabalara büyük katkıda bulunduğunu ileri süren Liu, ülkesinin Suriye konusundaki “adil ve yapıcı” tavrının geniş bir uluslararası destek gördüğünü savundu. Uluslararası arenada gerilim sürerken dün Suriye’deki çatışmalar komşusu Lübnan’a sıçradı. Suriye rejiminin Lübnan sınırına yakın bir bölgede başlattığı havan ateşi, Lübnan’daki bazı sınır köylerini vurdu. Lübnanlılar, Suriye bombardımanında biri 16 yaşında 5 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti. Lübnan ordusu ise ölüm haberlerinden birini doğruladı.


Etiketler: ABD
Pamuk ve tütün en çok hangi bölgemizde yetişir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.