20.04.2009 01:00 | Son Güncelleme:
DOĞAN HABER AJANSI

‘Tamam gardaş yenil dersen yeniliriz’

Mezitlispor-Ceyhanspor maçına şike karıştırdıkları iddia edilen 82 kişi hakkında dava açıldı. ‘Tamam gardaş, yenil dersen yeniliriz’ diyen şike konuşmalarına yer verildi

‘Tamam gardaş yenil dersen yeniliriz’

Mersin’de üç kişinin öldürülmesi, çok sayıda kişinin de yaralanması olaylarıyla, 3. lig takımlarından Mezitlispor-Ceyhanspor maçına şike karıştırdıkları iddia edilen 82 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede telefonda şike görüşmeleri de yer aldı.
Adalet ve İçişleri bakanlıklarına yapılan, Tarsus Ülkü Ocakları’nda kanunsuz işler yapıldığı ihbarları üzerine, Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı 23 Temmuz 2007’de gizli bir soruşturma başlattı ve eski Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Süleyman Yuvanç ile diğer görevlilerin telefonları dinlemeye alındı.
27 Ekim 2008’de “Çatalburun 33” adıyla yapılan operasyonun ardından da bazıları Tarsus Belediyesi’nde görevli 82 kişiden, suç örgütü lideri olmakla suçlanan Yuvanç’ın da aralarında bulunduğu 33 kişi tutuklandı. 49 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 82 kişi hakkında Özel Yetkili Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Örgüt kurmak, nitelikli yağma, kasten adam öldürmek, adam yaralama” gibi suçlardan dava açıldı.

İddianamede ayrıntılar var

İddianamede, geçen yıl 3. Lig 1. Grup takımlarından Mezitlispor-Ceyhanspor maçına şike karıştırıldığı da belirtildi.
Ceyhanspor’un 50 bin lira ödeme yaptığı Mezitlispor’u 2-1 yenip küme düşmekten kurtulduğu ifade edilen iddianamede, Ceyhan Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü’nün kardeşi eski Ceyhanspor Kulüp Başkanı Sedat Sözlü ile eski Mezitlispor As Başkanı Ali Can Özbayrak ve Yuvanç arasındaki görüşme de yer aldı.
Görüşmelerde “Tamam gardaş, yen dersen yeneriz, yenil dersen yeniliriz” ifadeleri dikkat çekti. Karşılıklı görüşme tüm ayrıntılarıyla iddianamede yer aldı.
Ceyhanspor 3’üncü ligde, Mezitlispor da küme düşüp Amatör Süper Lig’de mücadele ederken, Sözlü ile Özbayrak hakkında 3’er yıl hapis cezası istendi. Diğer sanıklar hakkında da 3 yıl ile ömür boyu arasında değişen hapis cezaları talep edildi.

‘Bedava yakıt  haksız kazanç’
Daha önce il Başkanı olan MHP’nin Mersin büyükşehir belediye başkan adayı Mahmut Tat hakkında da “Silahlı suç örgütüne yardım etmek” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Örgüt üyelerinin Tarsus’taki olayları Tat’a bildirdikleri, Tarsus Belediyesi üzerinde baskı yaptıkları öne sürülüyor. Örgüt üyelerinin Tarsus Belediyesi’nin ortak işletmesi Tarsus Ulaşım A.Ş.’nin hesabından ücret ödemeden akaryakıt alıp haksız kazanç sağladıkları da öne sürülüyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0