Dünya

08.01.2010 - 00:57 | Son Güncelleme: 08.01.2010-0:58

‘Tazminatçı Bakan’ özür diledi

Türkiye’den, 1913 yılından sonra göç eden Bulgarların bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 20 milyar dolar tazminat isteneceğini ve bu konunun çözümünün Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için bir “ön koşul” olduğunu ileri süren Bulgaristan Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, açıklamalarından dolayı özür diledi

Sitene Ekle
‘Tazminatçı Bakan’ özür diledi

Yurtdışında yaşayan Bulgarlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dimitrov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Uzman olmadığım bir konuda konuşarak büyük bir gaf yaptım. Hatamı kabul ediyorum” dedi.
AB’nin Türkiye için hazırladığı İlerleme Raporu’nda, 1913’ten sonra Trakya bölgesinden göç eden Bulgarların mal varlıkları için tazminat ödenmesi konusunun yer aldığını belirten Dimitrov, “Ancak bu konu rapora bir ön koşul olarak değil bir iyi niyet önerisi olarak girmiş. Ben yanlış anlamışım. Hata yaptım” diye konuştu.
Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, önceki gün, Bojidar Dimitrov’un tazminat talebiyle ilgili sözlerinin kişisel bir yorum olduğunu vurgulayarak, Bulgaristan’ın, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini desteklediği bildirilmişti.

Başbakan sert çıktı
Başbakan Boyko Borisov da, Bojidar Dimitrov’u sert bir dille uyararak, tazminat konusunda      ne hükümetin ne de parlamentonun resmi bir kararı olduğunu açıklamıştı.
Boyko Borisov, sorun  yaratacak açıklamalara devam etmesi durumunda Bojidar Dimitrov’u görevden alacağını söylemişti.


Etiketler:
2004 yapımı 'Mustafa Hakkında Her şey' adlı filmin müzikleri hangi guruba aittir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.