22.06.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ARİF BALKAN - İSTANBUL

‘Tehditlerle adalet aranmaz’

Bakan Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nu “Türk yargısını haksız bir şekilde itham edip özveriyle görev yapan hâkim ve savcılarımıza hakaret ve tehditler savurarak adalet arayışı yapılmaz” sözleriyle eleştirdi

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi dün şehit polis memuru Fethi Sekin’in anısına oluşturulan kütüphane, Ali Yaşar Yurdabak Anaokulu ve 15 Temmuz Şehitler Anı Duvarı açılışlarına sahne oldu. Açılış törenine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Cüneyt Yılmaz, HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın da arasında olduğu ile yanı sıra bazı yargı mensupları ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. İlk olarak İzmir Adliyesi’ndeki PKK saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin’in anısına oluşturulan kütüphanede kurdele kesen Bakan Bozdağ, daha sonra gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

‘Milyonlarca dosya’

Yargının üzerindeki iş yüküne atıfta bulunarak, her yıl milyonlarca dosyaya bakıldığından söz eden Bozdağ, “Baktığınızda milyonlarca dosya var, 1 dosya tartışılır. Milyonlarca karar var, 1 karar tartışılır. Milyonlarca hadise var 1 hadise gündeme getiriliyor. O hadisenin gündeme getirilmesinin tek sebebi siyasal bir yönden istismar ediliyor olmasıdır. Düşünün bir yargı senede milyonlarca karar veriyor. Hâkim ve savcılarımıza soruyorum, aziz Türk milletine de soruyorum. Senede 10 milyon civarında önüne dosya gelen Türk yargısı ile ilgili siyasilerin, medyanın, yargıda ihtilafı olanların yaptıkları eleştirilere baktığınızda milyonlarca dosyadan kaç tane dosya ile ilgili eleştiri var?” dedi.  

‘Hangisi için yaptı?’

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü eleştiren Bozdağ, “Bir siyasi partinin genel başkanı yürüyor. Milyonlarca dosya var. O dosyaların içerisinden hangisi için bunu yaptı? Yok. Bir vekil ile ilgili yargı karar verince, Türk yargısını haksız bir şekilde itham edip özveriyle görev yapan hakim ve savcılarımıza hakaret ve tehditler savurarak adalet arayışı yapılmaz” dedi. Bozdağ, konuşmasının ardından 15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin yer aldığı anı duvarını açtı.

‘Yargı kararı E-5’te denetlenmez’

Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünü değerlendirirken, “Adalet nerede aranır? Adalet İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde aranır, Yargıtay’da, Danıştay’da, Anaya Mahkemesi’nde aranır. Dünyanın hiçbir demokratik hukuk devletinde yargı kararlarının İstanbul-Ankara E-5 Karayolu’nda denetlendiğine dair bir kural yoktur” dedi. 

Bozdağ, “Hesaplaşmanız varsa, siyasal hesaplaşmanız varsa, gidin o hesabınızı, siyasetin öngördüğü usullerde görün. Parti içinde sıkıntınız varsa, kongre tartışmalarını gölgelemek istiyorsanız, onu gidin partinizin içinde çözün. Ama buna Türkiye’nin yargısını alet etmeyin” diye konuştu. Bozdağ ayrıca, “Türkiye’nin yargısı AB ülkelerinin yargısından da, ABD’nin yargısından da daha adaletle hükmeden, daha doğru kararlar veren bir yargıdır. Ben bunu söylediğim zaman bazı 
çevreler ayağa kalkıyor, başka başka şeyler söylüyor. Ben bunu siyaseten söylemiyorum, ben bunu inanarak söylüyorum. Görüyoruz oralarda neler olduğunu” ifadelerini kullandı. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0