Ekonomi
21.02.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 21.02.2014-2:30

‘Tekno köy’ün Amazonu

Garanti Bankası’ndan Girişimci Kadın ödülü alan tarımsalpazarlama.com’un sahibi Akın, çiftçileri teknolojiyle buluşturacak tekno köy kuruyor. Akın, projesiyle Kuzey Afrika’dan iş teklifi almış

Sitene Ekle

KADİFE ŞAHİN

İlkokul öğretmeni bir babanın kızı olan Tülin Akın (32), Akdeniz Üniversitesi’nde tarımsal pazarlama eğitimi gördü. Babasının köy köy gezdiği Anadolu’daki tarımsal üretimden etkilenen Akın, çiftçilerin ürettikleri ürünleri pazarlayabilmeleri için tarımsalpazarlama.com isimli bir site kurdu. 250 bin çiftçinin üye olduğu sitede çiftçiler, ürünlerini duyuruyor ve satıyorlar.
10 yıl içinde Türkiye’deki çiftçilerin önemli bir bölümünün ilgisini çeken Tabit’in (Tarımsal Bilişim Teknolojileri) sahibi Tülin Akın, Lübnanlı bir holdingden aynı modeli Afrika’da da uygulamak için teklif almış. Akın, Türkiye’de teknoköy kurarak çiftçilerin pazarlama dışındaki tüm üretim, maliyet ve verimlilik sorunlarına çözüm yaratmayı hedefliyor. Akın, tekno köye ilişkin şöyle konuştu:
“Teknoloji kullanan örnek bir köy olsun istiyoruz. Akıllı sağım, ahır yönetim, sulama sistemleri, güneş panelleri ve rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik üretimleri... Hassas üretimle ilgili bazı yazılımlar var, bunların tarım makinalarına takılarak üretim planlarının yapılması... Tarlada bir istasyon var, erken uyarım sistemi, nem çoksa hastalık olabilir diye diye uyarıyor. Bu sistemleri bir araya getirerek bu alanda bir değişim yaratmak istiyoruz. Bu bilgilerin yarattığı değişimi göstermek istiyoruz. Yaptığımız işleri yurtdışında da yapmak istiyoruz. Bu alanda planlarımız var ve Kuzey Afrikalı bir şirket ile görüşmeye başladık.”
Niçin tarımsal pazarlama?
Tarımsal pazarlama Türkiye’de yeni kurulmuş bir bölümdü. Bu alanda hiç kimse çalışmıyordu. Yeni bir bölüm olması ilgimi çekti.
Tarım yükselen bir değer olarak görülüyordu. Siteyi kurduğumda 22 yaşındaydım. O zaman şunu düşündüm, bir sürü teknolojik değişim var. Ama tek bir şey var, o da tarım ve gıda. Gıda olmadan yaşayamayız. Burada değişik birşey yaparım diye düşündüm.

Dereli Köyü Ağaçlı Köy oldu
Tarımın geleceğinden kaygı mı duydunuz?
Benim babam çok kaygılı bir insandı. Ondan aldığım bir kaygıydı. Mesela bir köyde ağaç olamaması babamı kaygılandırırdı. Nasıl bir köyde ağaç olmaz? Oksijen nereden gelecek? Babam böyle şeylere kaygılanırdı. Şanlıurfa Dereli Köyü’nde su yoktu, babamın diktiği ağaçlar kuruyordu. Ama o kuyu kazdı ve ağaçlar büyüdü. Daha sonra köylüler de kapılarının önlerine ağaç dikmeye başladılar. Bu 1988’de oldu. Köylüler o köye artık Dereli Köyü demiyor, ağaçlı köy diyor.

Üretim fazlası elde kalıyor
Çiftçinin sorunları nedir?
Planlama yapmadan hangi ürün para yapıyorsa onu üretmeye yöneliyorlar. Farklı ürünler var, yanlış üretim yapmayın diyoruz. Soğandan para kazanınca herkes soğan üretiyor. Soğanları ellerinde kalıyor. Biz ürün dikerken şunları göz önünde tutun diye bilgi veriyoruz. Zeytinde yanlış toplama tekniği kullararak ağaçlara zarar veriyorlar. Neden ürün alamadığını, zarar vermeden zeytin toplanabileceğini anlatıyoruz.
Hayvancılıkta ineği dölleme zamanı yanlış olduğunda bir ineği boşuna beslemiş oluyor. Doğru döllemeyi anlatıyoruz. 30 kişilik bir uzman kadromuz var. Ziraat mühendisi, bitkisel üretim, bahçe mezunları, veterinerler. Çiftçilerin ürünlerini satacakları bir platform kurduk. Bu web platformda 250 bin üyemiz var. Bizden SMS ile bilgi alan 750 bin çiftçi var.
Mazot kaç lira, benim ürünümün fiyatı nedir?, bu kadar zarara uğradım, bunun için alınacak önlem nedir? diye soruyorlar.


Bilgi YarışmasıPeribacalarıyla ünlü ilimiz hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangisi futbol terimlerinden değildir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100102.715 %0.57
  Deger%
  ISATR56394.0020.00
  METAL1.2017.65
  SALIX2.8013.82
  PSDTC10.5212.51
  PSDTC10.5212.51
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX