'The Big Bang Theory' dizisi reytingde zirvedeyken bitmemeli

"Sitcom'ların güldüreni makbuldür" diye bir atasözü yok ama jargona eklemek gerekiyor. Evet, sitcom'lar güldürmeli, hem de kahkahalarla... 90'lı yıllarda ortalık kahkaha efektli sitcom'lardan geçilmiyordu. 'Friends'ler, 'Seinfeld'ler, 'Frasier'lar... Bu geleneği 'The Big Bang Theory' de devam ettiriyordu. Ancak her güzel şeyin bir sonu var ne yazık ki...

'The Big Bang Theory' dizisi reytingde zirvedeyken bitmemeli

Bu yıl final yapacak

Bu yıl final yapacak

Çünkü artık 'The Big Bang Theory'nin sonuna geldik... İlk bölümü Eylül 2007'de yayınlanan dizi, tam 11 sezon boyunca devam etti.

Eylül ayının son haftasında 12'nci sezonu başlayacak olan diziden kötü haber geldi. Dizinin, 12'nci sezon sonunda final yapacağı açıklandı. Haliyle sosyal medya karıştı!

Mizah anlayışı değişti ama...

Mizah anlayışı değişti ama...

90'lardaki gülme efektli 'cıvık' sitcom kültürü 2000'li yıllarda yerini The Office, 30 Rock, Modern Family gibi daha soğuk ve mesafeli bir mizah anlayışına bırakmıştı.

Bu üç yapım da Emmy'de 'En İyi Komedi Dizisi' ödülünü kazanmıştı. Ancak elbette bu süreçte gülme efektli sitcom'lar da devam etmişti.

Amerikalılar çok sevdi

Amerikalılar çok sevdi

'How I Met Your Mother'lar, 'Two and a Half Men'ler, 'Mom'lar bu geleneği devam ettirdiler. Ancak hiçbiri 'The Big Bang Theory' kadar Amerikalıları güldüremedi.

Reytinglerde öylesine büyük bir başarı yakaladı ki 'The Big Bang Theory', daha bitmeden efsaneler arasına girmeyi başardı.

Tıpkı 'Arka Sokaklar' gibi sonsuzluğa kadar uzayacak gibiyken sürpriz bir kararla bitirildi, en azından bitirileceği zaman kararlaştırıldı.

Zirvede tamamlamıştı

Zirvede tamamlamıştı

Son dönemde Amerikalıları bu kadar çok güldüren başka bir yapım yokken, üstelik Nielsen ölçümlerine göre reytinglerde 2017-2018'i zirvede tamamlamışken bu final kararı ne kadar mantıklı?

Pek çok sitcom yıllar sonra geri dönüş peşinde. Ama 'The Big Bang Theory' zirvedeyken bırakma kafasında...

Başarısı ortada

Başarısı ortada

Hiç de mantıklı değil! 2007-2008 sezonunda yıllık değerlendirmede 68'nci olan dizi, özellikle üçüncü sezonundan sonra çılgınlarcasına izlenmeye başlanmıştı.

3'üncü sezonu 12'ncilikle tamamlayan dizi, 2013-2014 ve 2016-2017 sezonlarını genel izleyicide ikinci tamamladı. Geçen sezon ise şampiyondu. Şimdi böyle bir başarı ortadayken diziyi bitirmek... Gerçekten hiçbir akla mantığa uymuyor.

Sheldan karakteri bile yeter...

Sheldan karakteri bile yeter...

'The Big Bang Theory' dizisini sevmeyebilirsiniz. Hatta dizi dünya genelinde bir 'How I Met Your Mother' kadar sevilmiyor bile. Daha çok Amerikalılar tarafından izleniliyor, seviliyor. Ama olsun.

'Geek kralı' Sheldon Cooper gibi fantastik bir karakteri hayatımıza dahil etmesi bile, diziyi gözümüzde ayrıcalıklı kılıyor. Evet, her şey reyting değil ama reyting yani niceliksel başarı da öyle kolay kolay inkâr edilemez. 

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak