Gündem
01.06.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.06.2013-2:30

‘Topçu Kışlası’ için yürütmeyi durdurma

Mahkeme, 27 Şubat’ta Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin Gezi Parkı üzerine yapılması planlanan AVM için verilen kararın yürütmesinin durdurulmasına yönelik başvuruyu kabul etti

Sitene Ekle

İSTANBUL Milliyet

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin, Taksim Gezi Parkı üzerine “Topçu Kışlası süsü verilen alışveriş merkezi yapılmasına olanak tanıyan” kurul kararı yürütmesinin durdurulmasına yönelik yaptığı başvuru kabul edildi. İstanbul 6. İdare Mahkemesi’ne 27 Şubat 2013’te yapılan başvuruda 139 sayılı Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istedi. 6. İdare Mahkemesi, davacının 31/05/2013 tarihinde verdiği dilekçe üzerine oluşan yeni durumun değerlendirilmesi sonucunda “Davalı idarenin I. savunması alınıncaya veya bilgi ve belgeler gönderilip, yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne” oy çokluğu ile karar verdi.
Üye hakimlerden Ramazan Boyraz, “2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27/2. maddesinde öngörülen koşulların birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından, istemin reddi gerektiği düşüncesiyle çoğunluğun görüşüne katılmıyorum” ifadesini kullanarak, bu karara muhelefet şerhi koydurdu.  

Erdoğan açıklamıştı
Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılma projesi Haziran 2011’deki seçimlerden önce Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Projeye göre şu anda Gezi Parkı olan alanın Sultan 3. Selim zamanında inşa edilen Topçu Kışlası’na dönüştürülmesi, Taksim ve çevresindeki tüm trafik de yeraltına indirilmesi planlanıyordu. Başbakan Erdoğan proje ile ilgili geçtiğimiz nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada Topçu Kışlası’nın AVM ve rezidans olarak faaliyet göstereceğini açıklamıştı. Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada  “O zaman ne dedik, ‘olacak’ dedik, şimdi oluyor. Bu tabii kışla olmayacak. AVM, belki rezidans olarak hizmet görecek” demişti.


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.